renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

De ce sunt reci peretii interiori la o casa noua izolata corespunzator?

Am construit o casa din caramida ( bloc ceramic) cu grosimea zidului de 30cm + termoizalotie de 10 cm (eps 80). De ce zidurile pe interior sunt foarte reci? in conditiile in care niciodata nu am oprit centrala care merge la 20 de grade. In fundatia casei am introdus extrudat de 5 cm si de asemenea este foarte rece pe jos.

Intrebare trimisa de un cititor din - Tulcea , Tulcea
vezi si firme constructii Tulcea



Raspunsuri si comentarii
Radu a scris:

Acest caz este neobisnuit. Daca spuneti ca izolatia a fost realizata cu materiale potrivite, atunci este posibil ca etansarea dintre izolatie si ferestre, usi, sa nu fie realizata perfect. In acest caz transferul de caldura intre interior si exterior se resimte prin lipsa caldurii in interior. O alta cauza ar fi insasi ferestrele, care su sunt bine montate, astfel incat sa patrunda din exterior aer rece. Un loc prin care transferul termic se realizeaza foarte puternic poate fi pardoseala. Fundatia este izolata, dar poate ca la pardoseala nu s-a facut o izolatie corespunzatoare cand a fost montata.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: termoizolatie ,

Taguri:    casa caramida,    polistiren expandat,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro