renovat.ro

Acasa » Forum » Am 3 calorifere legate la centrala care nu se incalzesc niciodata in acelasi tim »

Am 3 calorifere legate la centrala care nu se incalzesc niciodata in acelasi tim

Am montat o centrala termica de apartament la care sunt legate 3 calorifere( 1ooo, 1400 si unul de baie). Problema e ca unul din cele mari nu se incalzeste complet.Cel din baie nu are nici o problema si e capat de linie.Prin reducerea turului le fac pe cele doua mari sa functioneze, dar pe rand, cand unul cand celalalt, dar niciodata amandoua.Ce as putea sa fac sa functioneze toate normal?

Raspunsuri si comentarii
C-tin Cristian- postat la 09 Jan 2015, 11:32

Trebuie montat in distribuitor.

instalatiicomplete@yahoo.com

Florian- postat la 09 Jan 2015, 13:19

o prima reglare faceti in felul urmator: la primul calorifer mare mergeti la robinetul de retur si il dati la jumatatea cu un imbus, apoi mergeti si la caloriferul din baie si reglati robinetul de retur la jumatate. Astfel o sa intre mai multa apa prin cel din mijloc.

Defectul instalatiei dvs este ca aveti acelesi diametru la toate tevile de incalzire de la centrala catre calorifere. Instalatia trebuia montata astfel ( va dau un exemplu pe cupru): plecati cu teava de 18 de exemplu pt primele 2 calorifere si apoi cu teava de 15 pt ultimul din baie. Daca circuitul este mai lung folositi 22,18,15 etc. Ca regula diametrele tevilor trebuie sa fie in cascada de la centrala catre calorifer pt a realiza acelasi debit de apa prin toate.

sper ca am fost de ajutor, Bafta!

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?