renovat.ro

Acasa » Forum » Ajutor - am folosit pentru izolarea interioara vata si rigips si m-am umplut de soareci »

Ajutor - am folosit pentru izolarea interioara vata si rigips si m-am umplut de soareci

Buna ziua, As vrea sa izolez casa in interior ,nu stiu ce sa folosesc,mentionez ca am o izolatie de 5 cm pe exterior,e de polistiren,nu are o densitate mare,...asa am cumparat-o...am pus in interior vata si rigips,am facut crescatorie de soareci...ce ma sfatuiti...??? Pot sa folosesc bca ,asa m-a sfatuit un prieten, ma scuzati de deranj, va multumesc anticipat, Cu stima Ionel P.

Intrebare trimisa de un cititor din - Sector 1 , Bucuresti
vezi si firme din - Sector 1 , Bucuresti

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 05 Nov 2015, 20:17

In primul rand va trebui sa incercati sa scapati de rozatoare prin metode traditionale: otrava, grausor, etc. ; posibil sa fie eficienta si utilizarea aparatelor cu ultrasunete....Categoric soarecii au patruns din exterior! In cazul in care doriti sa refaceti izolarea exterioara, puteti folosi panouri din fibre de celuloza sau panouri din perlita expandata. Aceste materiale noi, ofera si confort termic, dar concomitent nu permite accesul rozatoarelor din exterior. Comparativ cu un sistem traditional de izolatii, fibrele de celuloza prezinta caracteristici de izolant termic superioare materialelor traditionale, coeficientul de transfer termic fiind unul net superior vatei minerale, iar aplicarea lui poate fi realizata fara discontinuitati, adica fara "pungi de aer", sporind astfel performantele de izolator termic. Perlita expandata este piatra de perlita vulcanica, numita si sticla naturala; aceasta se marunteste si se incalzeste apoi pentru scurt timp la temperaturi ridicate de aproape 10.000 grade C. Sub forma de panouri, aceasta se foloseste ca element usor de izolare a spatiilor concave, ca element de izolare sub o tencuiala umeda si ca element de izolare sub o tencuiala uscata (acoperisuri, terase). Materialul nu este inflamabil. Poate ca este mai scump, dar odata investitia realizata prezinta mai multe avantaje. Si sugestia de izolare cu BCA este buna. Dupa cum ati facut izolatia interioara, nu cred ca este necesar sa decopertati interiorul pentru a rezolva situatia.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri: izolatie , vata minerala ,

Taguri:    izolatie termica,    vata minerala,    bca,

Vrei sa adaugi o intrebare?