renovat.ro

Acasa » Forum » Am izolat o camera pe interior cu polistiren insa tot nu este confortabila termic, de ce? »

Am izolat o camera pe interior cu polistiren insa tot nu este confortabila termic, de ce?

Buna ziua, Am o incapere de 3m x 2m x 2,35m. Doi pereti sunt exteriori si izolati pe interior cu polistiren. Atat vara cat si iarna se simte un disconfort, in special noaptea. Va rog sa ma ajutati cu unele sfaturi. Ma scol cu ochii umflati, ca si cum ai sta in curent sau este lipsa aerului. Mentionez ca sub aceasta incapere se afla un balcon deschis, dar si pe plafonul acestuia am izolat cu polistiren. De asemenea va rog sa-mi sugerati ce tip de calorifer sa folosesc. Va atasez planul acestei incaperi. O zi buna,

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 05 Mar 2015, 10:20

Izolarea interioara cu polistiren nu este recomandata! Va trebui sa izolati peretii exteriori cu polistiren de 10cm, dupa care sa aplicati plasa de constructii (de exterior) tencuiala, amorsa si lavabila de exterior. Cei doi pereti interiori pe care ati aplicat polistiren va trebui sa-i decopertati in totalitate, dupa care puteti face o izolatie interioara cu panouri de vata minerala peste care aplicati un strat de folie anticondens, plasa de constructii de interior care se fixeaza cu adeziv, apoi un strat subtire de ipsos pentru constructii. Dupa uscare aplicati glet, slefuiti gletul manual sau mecanic, dati amorsa si lavabil sau var clasic in culoarea dorita. Faptul ca ati izolat plafonul balconului este un lucru bun.

Alexandru, SC Perodicom SRL- postat la 05 Mar 2015, 20:53

Consider ca este destul de greu sa dai niste solutii doar pe baza unei descrieri. De regula trebuie stabilit un diagnostic la fata locului. Este posibil sa existe punti termice, mai pe inteles pierderi de caldura datorita unei proaste sau incomplete executii.
Cred ca ceea ce spuneti este real, desi nu ar trebui sa aveti un asemenea disconfort....Cateva solutii v-a oferit Elena.
Sincer va spun, trebuie sa vad, sa masor, sa vad lucrarile executate, dupa care pot propune solutii optime, la preturi rezonabile.
Este posibil doar de corectat lucrarile anterioare.
daca doriti ma contactati... tel 0720088161

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?

Dezvoltarea web si seo de Flux Soft Srl