renovat.ro

Acasa » Forum » Am izolatie interioara de 5 insa a aparut mucegai ce pot face? »

Am izolatie interioara de 5 insa a aparut mucegai ce pot face?

Am izolatie de polistiren de ceva ani izolatia este de 5 pe interior. Problema este ca acum mi-a aparut mucegai ce ma sfatuiti ( este bine sa dau izolatia jos si sa izolez pe exterior ) ???

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 19 Dec 2014, 04:53

Da, este bine sa decopertati peretii interiori, sa radeti pana la tencuiala si sa aplicati solutii antimucegai in mai multe randuri, deoarece mucegaiul este foarte rezistent si trebuie eliminat in totalitate. Realizati o termoizolatie exterioara corespunzatoare, apoi puneti pe peretele interior folie anticondens, plasa de constructie si trncuiala pe care puteti finisa cu amorsa si var lavabil sau peste folia anticondens placi de rigips.

Alexandru,SC Perodicom SRL- postat la 19 Dec 2014, 18:33

Va recomand, desfacerea izolatiei interioare, si izolarea casei cu pollistiren pe dinafara.
Zona de condens ce este acum pe interior va disparea.
Ideal ar fi daca peretii interiori afectati de mucegai ar fi placati cu rigips pe structura metalica,, s-ar creea o perna de aer care ar dubla izolatia, si aplicarea sub rigips a unei bariere de vapori ar rezolva definitiv problema.
Exista si alte variante dar la preturi mai mari.
Alexandru, aduncaalex@gmail.com

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?