renovat.ro

Acasa » Forum » Am legat al doilea calorifer din camera doar la teava de tur. Este bine? »

Am legat al doilea calorifer din camera doar la teava de tur. Este bine?

Am montat intr-o camera mai rece al doilea calorifer pe alt perete..dar l-am legat doar la teava de tur a instalatiei...returul lasandu-l neatins . Deci in turul caloriferului am racordat teava de tur...iar din returul lui am inchis circuitul catre aceeasi teava de tur...functionesza..se incalzeste bine...dar celalalt calorifer se incalzeste mai putin..intrebare: Am procedat corect? Afecteaza cu ceva instalatia?

Intrebare trimisa de un cititor din - Lugoj , Timis
vezi si firme din - Lugoj , Timis

Raspunsuri si comentarii
Nicolae- postat la 22 Nov 2015, 15:00

Pentru ca instalatia termica sa functioneze la capacitatea sa maxima, circuitul trebuie sa se faca tut-retur, astfel incat agentul termic sa asigure incalzirea tuturor caloriferelor. Este posibil ca in decurs de cateva luni depunerile inerente din apa sa colmateze orificiul de tur si circuitul sa nu fie corespunzator. Odata ce instalatia functioneaza si are apa, fie lasati caloriferul bransat astfel pentru aceasta iarna, fie refaceti instalatia legand si returul respectivului calorifer, ceea ce implica golirea instalatiei.

cornel bucsa- postat la 25 Nov 2015, 10:46

Complect gresit.Toate instalatiile de incalzire,pentru a functiona normal are nevoie de tur si retur.In cazul dumneavoastra ati facut o legatura care functioneaza anormal.Exista posibilitatea ca la un moment dat sa nu maii functioneze deloc,deoarece nu se face circuitul cum trebuie.
Deci legatii si returul si fa fi corect.

TURCU MIHAI- postat la 14 Oct 2016, 12:07

cum punem caloriferele intro instalatie in paralel sau serie
sau ambele ?

MULTUMESC

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri: instalatii termice , centrale termice ,

Taguri:    calorifere,    instalatii,