renovat.ro

Acasa » Forum » Am o centrala pe lemne de 30 kw, de ce la etaj in calorifere se aduna aer in exces? »

Am o centrala pe lemne de 30 kw, de ce la etaj in calorifere se aduna aer in exces?

Am o centrala pe lemne de 30 kw cu 10 calorifere pe 2 nivele . La etaj unde am 3 calorifere se aduna aer in exces . Am pus aerisitoare automate caci aeriseam aproape zilnic . Este normal ? Instalatia este din ppr si agentul termic antigel 15 si apa distilata 85 la suta . Multumesc !

Raspunsuri si comentarii
C-tin Cristian- postat la 26 Jan 2015, 11:36

Buna ziua.Degeaba a-ti pus aerisitoare automate.Pe langa asta,nu a-ti spus daca aveti sau nu distribuitor.Oricum ar fi,toate se aerisesc pe rand si numai pe returul instalatiei.
Daca aveti distribuitor,aerisirea se face pe fiecare circuit in parte cu turul distribuitorului inchis ( robinetul din coloana ),si ceilalti robineti de tur ai caloriferelor de la distribuitor inchisi.Pentru fiecare calorifer in parte se face aceasta operatiune.In partea opusa robinetului din coloana,trebuie sa aveti 2 robineti de golire.Cuplati un furtun la robinetul de la turul distribuitorului si il lasati deschis.Dupa ce sa aerisit primul calorifer ( se lasa turul si returul deschis la toate caloriferele ),lasand apa sa curga pana nu mai iese aer,se trece la urmatorul.
Aceeasi operatie se face si daca nu aveti distribuitoare.MARE GRIJA INSA SA NU LASATI CENTRALA FARA PRESIUNE.Indicat ar fi ca cel care se ocupa de aceasta operatie sa vina si cu o pompa electrica pentru reancarcarea instalatiei.Tot ce este posibil sa mai aveti nevoie de antigel.

instalatiicomplete@yahoo.com

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?