renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Am procedat corect la constructia unei cabane de lemn?

Buna, Va rog sa-mi spuneti daca am procedat corect la constructia unei cabane de lemn:structura din grinzi si stalpi de lemn de 10x10 cm,la exterior lambriu lemn 19mm, folie p.e.,izolatie vata minerala,apoi folie p.e.,lambriu interior 19mm. Tavanul are in loc de lambriu exterior astereala continua de 25mm cu folie p.e. deasupra,intre capriori vata minerala, apoi folie p.e. si lambriu interior lacuit.

Intrebare trimisa de un cititor din - Sector 3 , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Da, ati procedat bine.

Nervometal Romania a scris:

https://www.facebook.com/NervometalRomania
Structurile uşoare din lemn pot avea probleme �n ceea ce priveşte izolatia:
- FONICA
-TERMICA
-REZISTENTA
Acest lucru poate fi eficient eliminat cu ajutorul betonului si a cofrajului de armare NERVOMETAL
Betonul se toarna direct pe structura de rezistenta a pardoselii , pe grinzile/căpriorii planseului folosind cofrajul pierdut numit NERVOMETAL
Se recomanda ca grosimea placi de compresie sa fie de 5 cm
Utilizarea NERVOMETAL este multipla in constructii precum pentru cofrajul permanent in placi ,plansee,sarpanta acoperis sau cimentari, ca montaj betonat pe perete, dale sau forjate, ca sustinere de mortar si tencuieli la fatade, acoperisuri si pereti sau ca suport de mortar ignifug. Este aliatul perfect pentru sistemele de grilaj(stud frame) si arhitectura modulara si industrializata.

Alrxandru, SC Perodicom SRL a scris:

In principiu ati procedat corect.
important este si modul de punere in opera perntu a nu exiata punti termice care ar afecta calitatea termoizolatiei.

Sandu a scris:

Buna ziua !
Casa veche la care tavanul de la pod este cu lati din lemn. Pentru a amenaja podul ca o camera de locuit peste lati pot sa aplic un strat de tenco subtire dupa care intre grinzi folie bariera de vapori, vata ursa sf 34 , folie anticondens, osb 22 .

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: constructii case ,

Taguri:    cabana de lemn,    structura din lemn,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro