renovat.ro

Acasa » Forum » Amenajare living cu forma atipica »

Amenajare living cu forma atipica

Buna ziua, Urmeaza sa ne amenajam livingul si mi-ar placea sa fie in culorile rosu,crem si negru insa nu stiu daca aceste culori sunt potrivite la o incapere de 5/5 metri.Mentionez ca incaperea are colturile taiate (octagon) iar pe un perete va fi un semineu.Va rog sa ma ajutati cu un sfat in ceea ce priveste culoarea peretilor,mobilei,perdelelor,covorului ,podelei si daca pot sa folosesc culorile mentionate. Multumesc mult !

Raspunsuri si comentarii
Alex- postat la 15 Apr 2014, 20:18

Cred ca veti reusi o amenajare de exceptie daca folositi aceste culori! Va sugerez sa vopsiti in crem peretele pe care va fi semineul, in cazul in care doriti sa ii faceti finisaje cu negru. In acest caz, mobila ar putea fi wenge, iar canapeaua neagra sau crem. Pardoseala ar putea avea nuanta deschisa, bej sau un crem mai inchis decat canapeaua. Un alt perete, mai generos decat cel pe care este amplasat semineul ar putea fi tot crem, iar ceilalti albi. Pe unul dintre peretii albi puteti aplica un tapet cu modele decorative (flori, sfere, linii, etc.) negre; spatiul este generos si va avea un efect vizual special. Culoarea rosie, un rosu intens, purpuriu sange, ar putea sa se regaseasca in draperii. Aceeasi nuanta de rosu, in combinatie cu alb si negru, sa se regaseasca in covor, alegeti un model modern, exclusivist, chiar daca il veti realiza pe comanda (sunt multe ateliere de lucru in toata tara sau se poate livra prin curier). Draperiile sa fie din material lucios, pretios, pentru ca astfel va completa designul cu succes. Perdeaua alba, simpla, bogata, eventual din organza, va completa amenajarea ferestrelor. Daca doriti, puteti amplasa cateva obiecte decorative in nuantele rosu, negru, crem. In acest caz veti avea doua culori dominante: negru si crem, iar rosu o culoare in proportie de 30% din designul coloristic. Albul reprezinta culoarea de „rupere” ale culorilor dominante, pentru echilibru.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?

Dezvoltarea web si seo de Flux Soft Srl