renovat.ro

Acasa » Forum » Amenajarea unei sufragerii dintr-un apartament semidecomandat »

Amenajarea unei sufragerii dintr-un apartament semidecomandat

Buna seara. Aa rog sa ma ajutati in amenajarea unei sufragerii (a unui apartamnet semi-decomandat) cu orientare geamuri nord est de 16.2mp (3.48x4.65) cu deschidere spre o loja de 4.63 care va fi practic o prelungire a sufrageriei intrucat vor disparea geamurile si usa catre balcon. Intentionam sa punem un parchet din frasin de o culoare galben-verzui (culoarea nu este foarte pala). Nu am cumparat nimic in afara de o canapea bej din piele (cu brate) si o masuta din lemn masiv natur placata cu piatra neagra mata(putem schimba culoarea lemnului- o vom reconditiona- dupa sfaturile pe care le primim de la dvs)ne e cam greu sa ne orientam avand in vedere ca ne mutam dintr-o garsoniera "spatioasa" de 15.40mp.:). Ce culori am putea folosi pt pereti ? La geamuri ne-am gandit sa punem rolete de panza in locul perdelelor si draperiilor. Peretii merg vopsiti in galben pal si unul verde sau portocaliu? Ce nuante ar trebui sa aiba mobila? Multumesc anticipat.

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 30 May 2015, 18:45

Ati putea amenaja livingul in stil modern, cu nuante calde si de contrast. Pe langa canapeaua bej, va sugerez o mobila wenge sau combinatie wenge cu bej, eventual cu cateva corpuri modulare pentru a putea reamenaja interiorul dupa un timp. In privinta peretilor, puteti alege combinatia de galben si portocaliu, este o combinatie care va da impresia de amplitudine a spatiului. Puteti zugravi doi cu doi pereti, alaturati sau opusi, astfel incat peretele din spatele canapelei sa fie galben, pentru a evidentia nuanta acesteia. In privinta pardoselii, va sugerez sa alegeti parchet aqua step deoarece este foarte rezistent la socuri mecanice, la decolorare datorita razelor UV si a substantelor de curatare. Nuanta acestuia ar fi mai bine sa fie o nuanta de lemn natur: stejar, fag sau nuc in nuanta deschisa. Puteti amplasa acelasi parchet in spatiul din prelungirea sufrageriei. Culorile de lemn natur pot fi usor accesorizate cu alte elemente decorative din interior. Pentru fotolii va sugerez sa alegeti unul bej si altul negru, pentru a fi in ton cu mobilierul si canapeaua. Pentru a da pata de culoare interiorului, puteti alege rolete colorate in combinatia de nuante: galben, portocaliu, vernil, verde iarba, alb, caramiziu, maro coniac si negru (eventual dungi fine in cel putin 4-5 din nuantele precizate mai sus). Covorul poate fi model shaggy (din cel cu fire lungi) in care sa se regaseasca 3-4 din nuantele din rolete: maro coniac, verde iarba, alb coliliu(alb murdar) sau bej si negru. Puteti aplica un sticker decorativ negru, cu un model fantezist, pe coltul inferior al unuia dintre pereti, eventual langa canapea. Lustra din metal cromat poate avea abajururi transparente in forma de sfera sau de cub la cele 5-7 brate, pentru a amplifica stilul modern al amenajarii.

Mihaela E.- postat la 03 Jun 2015, 23:02

MULTUMESC pentru raspuns. Ne este de folos ceea ce am citit. Mi-am dat seama ca este o placere sa accesez informatiile de pe site, zi de zi. E asa interesant totul! Cred ca va vom mai ruga si ulterior sa ne ajutati in aranjarea celorlalte camere -problema e la dormitorul baietilor, unul de 3 luni si celalalt va merge la scoala din toamna- sa imbinam locul de joaca si spatiu de lucru pt teme, iar visul celui mare e sa aiba pat etajat:). Insa voi reveni cu detalii dsp camera in intrebarea oficiala.

MULTUMESC!!!!

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?