renovat.ro

Acasa » Forum » Beciul scoate umezeala in bucatarie si fac igrasie »

Beciul scoate umezeala in bucatarie si fac igrasie

Am un beci care coboara din bucatarie, adica usile de intrarea in el pleaca din bucatarie. Usile sunt din lemn realizate la nivelul podelei din bucatarie. Ce problema am: beciul imi scoate umezeala in camera si fac igrasie din cauza ca obloanele nu etanseaza perfect. Termopan nu pot sa pun ca pic in jos cu el. Vreau o solutie de la dvs cum as putea realiza obloanele de la beci astfel incat in bucatarie sa nu mai iasa umezeala?

Intrebare trimisa de un cititor din - Pitesti , Arges
vezi si firme din - Pitesti , Arges

Raspunsuri si comentarii
Alexandru- postat la 15 Dec 2015, 15:00

Se pune in primul rand daca este de vina beciul....
In primul rand trebuie sa se rezolve problema cu umezeala un beci.
Aceasta se poate realiza prin crearea unui sistem de ventilatie. Presupun asa cum este normal ca plafonul beciului se afla deasupra solului. daca beciul nu are ferastruica de aerisire se poate realiza.
Se mai pot monta unul sau doua cosuri de aerisire, in asa fel incat sa se realizeze un tiraj natural.
Deasemenea se poate monta si un ventilator.
Se poate confectiona un chepeng cu capac metalic din tabla de 6 mm, cu garnitura gen cheder pentru etansare.
Este totusi posibil ca nu numai beciul sa fie de vina, ci sa existe probleme la peretii bucatariei, respectiv punti termice care determina condensarea aburului de la gatit, de la spalat vasele pe peretii interiori.
In acest caz, sunt solutii de alt gen.
Alexandru. Email- aduncaalex@gmail.com

Nicu- postat la 15 Dec 2015, 15:06

Beciul nu are aerisire decat o fereastra, dar da pe o sala care nu este incalzita si este pe lungimea casei. Bucataria este incalzita. Credeti ca daca fac cumva aerisire la beci nu mai iese in bucutarie aerul?

Ma gandesc sa astup in totalitate beciul dar nu stiu cum sa o fac ca sa fiu sigur ca este inchis pana sus cu pamant si ca nu exista posibilitatea de a ramane un spatiu intre podeaua bucatariei si pamantul introdus in beci.

Alexandru- postat la 15 Dec 2015, 16:15

Este pacat sa renuntati la beci, este un spatiu deosebit pentru orce casa.
infundarea lui nu este o slutie.
face-ti ce v-am propus, si daca tot apare igrasia cauza nu este beciul....
am intalnit zeci de cazuri in care era igrasie in bucatarie sin cu totul alte motive decat beciul.
unde e locatia casei?

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri: beci , igrasie , hidroizolatie ,

Taguri:    pivnita,    obloane,    igrasie,    beci,

Vrei sa adaugi o intrebare?

Dezvoltarea web si seo de Flux Soft Srl