renovat.ro

Acasa » Forum » Ca sa scap de condens si pentru confort termic, cum sa izolez tavanul? »

Ca sa scap de condens si pentru confort termic, cum sa izolez tavanul?

Buna seara Locuiesc la ultimul etaj (8/8) şi am probleme foarte mari cu umezeala. Practic am condens pe tavan atunci cand este rece afara (sunt picaturi mari de apa pe tavan) si ma ingrijorez sa nu apara mucegaiul, mai ales ca umezeala incepe sa se extinda si pe pereti. Am un perete exterior (cel cu geamul termopan) care este izolat la interior cu polistiren expandat de 10 cm, un perete comun cu un vecin care nu locuieşte in acel apartament (peretele acesta este foarte rece) si un perete comun cu casa scarii (care este putin mai cald ca si cel din partea vecinului). Camera este renovata de aproximativ 2 ani şi atunci cand am renovat-o era mucegai la unul din colturile exterioare. De la renovare, problema mucegaiului a fost rezolvata, cred ca datorita faptului ca am indepartat bca-ul din pod (care era ud), astfel ca placa de beton s-a putut usca. Problema e ca acel bca (care practic era doar bucati de bca acoperite de o sapa subtire facuta mai mult din molozul existent in pod) cred ca avea rolul de izolare termica, cu toate ca intretinea mucegaiul. Pentru a scapa de condens si pentru confortul termic, cum imi recomandati să izolez tavanul?...in interior sau in exterior (adica in pod, unde era bca-ul), dar peretii? avand in vedere ca este iarna, cu siguranta recomandarile dvs. le voi lua in considerare la primavara cand se va incalzi vremea, dar va rog mult poate-mi oferiti si o solutie temporara pana atunci. Credeti ca daca voi aseza, in pod, unde era bca-ul, polistiren expandat de 10 cm peste care voi aseza bucati de bca va ajuta la confortul termic sau la estomparea condensului? (aceasta ar fi doar o solutie temporara)

Raspunsuri si comentarii
SC Perodicom SRL- postat la 18 Dec 2014, 10:41

consider ca problema trebuie rezolvata, in mod serios fara improvizatii.
izolatia trebuie facuta in pod, cu polistirende 8-10 cm,peste care sa se toarne o sapa usor armata cu plasa sudata de 4mm

virgil fizesan- postat la 26 Apr 2015, 17:39

O izolatie ideala ar fi sa imbracati toate suprafetele exterioare ale placi de beton si orizontale si verticale .As recomanda pe interior lipit pe tavan "multipor" de minim 10 cm la fel si pe pereti reci dinspre vecini.Multiporul are proprietati termice apropiate de polistiren nu face condens sau muceigai pe el (sa fie grosmea de minim 10) nu se deterioreaza in timp si tine pereti calzi.Ulterior puteti sa puneti inapoi in pod bca care a fost sau alt bca cat mai gros si il dati cu un strat de lavabil sa nu absoarba umiditatea din aer.Pentru date tehnice intrati pe "ytong" la placari interioare cu multipor.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?