renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Calcul fier beton pentru o casa de 150 m2 construiti?

As dori sa imi calculez necesarul de fier beton la o casa de 150 mp construiti. Cine ma poate ajuta? Casa va fi P + M, am deja proiectul DTAC dar doresc sa aflu necesarul de fier beton deoarece acolo nu este calculat tot fierul. Multumesc


Raspunsuri si comentarii
Nicolae a scris:

Se poate calcula in functie de urmatoarele dimensiuni: inaltimea fundatiei X latimea fundatiei X suprafata in metri liniari. Rezultatul reprezinta intreaga suprafata in metri cubi. Ideea este ca fierul beton nu se aseaza la colturi, grosimea acestuia difera in functie de zona de fundatie: clasa betonului, tipul otelului, forte pe care le exercita, etc., aspecte pe care le stie proiectantul. Grosimea fierului beton este diferita, motiv pentru care cantitatea difera in raport cu greutatea acestuia. Ca sfat, va sugerez sa lasati in seama proiectantului aceste calcule, deoarece el stie ce tip de fier beton se aseaza in zonele de constructie specifice. In egala masura, daca doriti sa faceti planseul din beton pentru etaj, si acolo este necesar fierul beton. Este adevarat ca este unul dintre cele mai costisitoare materiale pentru o constructie, dar necesar!

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: constructii case , fier beton ,

Taguri:    proiecte case,    fier beton,    arhitectura,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro