renovat.ro

Acasa » Forum » Cand ploua apa intra in casa pe la usile de termopan de la balcoane, de ce? »

Cand ploua apa intra in casa pe la usile de termopan de la balcoane, de ce?

Buna ziua, Am o casa din lemn, geamuri termopan cu glafuri, zugravita cu vopsea decorativa. problema este ca de fiecare data cand ploua apa intra in casa pe la glafuri. La fel se intampla si la usile de la balcoane. Nu mai stiu ce sa fac. Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog? Va multumesc.

Raspunsuri si comentarii
Florian- postat la 08 Dec 2014, 13:55

Daca apa se scurge printre fereastra ( usa) si toc verificati daca in partea de jos a tocului exista perforatii, cat si pe partea exterioara a lui. Cantitatile de apa scurse pe sticla nu pot fi evacuate prin tocarie la exterior daca nu s-a respectat un cadru de inclinare de 1 grad. Prin urmare tocaria necesita perforare suplimentara pentru a se putea evacua mai repede, altfel, in perioadele cu ger, daca apa nu va fi evecuata va ingheta in interiorul tamplariei si o va distruge in termen scurt.

SC Perodicom SRL- postat la 18 Dec 2014, 11:03

Patrunderea apei pe la glafuri in interior poate avea loc din doua cauze.
Apa poate patrunde pe sub toc daca izolatia nu este buna, sau poate proveni din scurgerea de pe geam in interiorul tocului si de acolo pe peretii interiori.
In acest caz, inseamna ca ferestrele nu se inchid suficient de etans, si orificiile de scurgere in exterior de la baza tocului sunt astupate cu decorativa.
Functie de cauza si solutia.
glafuri din tabla in primul caz. In al doilea caz, desfundarea orificiilor de evacuare a apei de la baza tocului.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?