renovat.ro

Acasa » Forum » Cand ploua apa patrunde prin perete sub pervazul geamului - rog o solutie »

Cand ploua apa patrunde prin perete sub pervazul geamului - rog o solutie

Am un apartament la ultimul etaj (4). Anul trecut s-a facut izolatie cu polistiren de 10 cm pe exterior iar de aproximativ 3 luni, cand afara ploua, apa imi patrunde prin perete sub pervazul geamului si in apropierea coltului ferestrei. Glaful din exterior este inclinat si nu imi pot explica cum poate patrude apa. Nu ar putea fi de pe acoperis, apa sa se infiltreze intre polistiren si perete? Poate cei care au lucrat nu au pus adeziv corect si apa sa patrunda sub tabla de protectie de deasupra aticului. Va rog dati-mi o solutie, imi e teama de mucegai. Multumesc

Intrebare trimisa de un cititor din - Timisoara , Timis
vezi si firme din - Timisoara , Timis

Raspunsuri si comentarii
Nicolae- postat la 30 Sep 2015, 17:38

Cand este vreme buna, dupa ce s-a uscat cel putin 24 de ore exteriorul, aplicati silicon de exterior pe langa zid si pervazul geamului si pe laterala unde patrunde apa. Este posibil sa fie necesar sa refaceti legatura dintre acoperis si peretele exterior sub streasina; orice fagas neacoperit permite apei sa se infiltreze.

Carmen- postat la 30 Sep 2015, 23:39

Incercati sa puneti silicon de exterior, la imbinarea poliestirenului cu rama de pvc a geamului.Trebuie sa luati un silicon de calitate ,ca sa nu se deterioreze la variatiile de temperatura. Succes !

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri: glafuri , administrare imobile ,

Taguri:    ferestre,    hidroizolatie,    ultimul etaj,    glafuri,

Vrei sa adaugi o intrebare?