renovat.ro

Acasa » Forum » Cand spal gresia se strange apa pe ea de parca are ulei, ce pot face? »

Cand spal gresia se strange apa pe ea de parca are ulei, ce pot face?

Buna ziua ! De curand am facut alegerea de a pune in mai toata casa gresie portelanata doar ca am o problema. Spal cu mopul si pana termin a doua placa de gresie pe prima se strange apa de parca are ulei pe ea... Ajutati- ma ca e casa noua si arata urat. Parca n-am spalat deloc, asa de urat arata dupa uscare.Am incercat tot ce am auzit pana acum dar nimic. Poate ma ajutati sa ma bucur de frumusetea gresiei. Sper sa-mi raspundeti cat mai repede. Va multumesc!

Raspunsuri si comentarii
Cristiana- postat la 22 Jul 2015, 12:34

Daca gresia este nou luata este posibil ca aceasta sa fi avut un strat protector de ceara inca din fabrica. Incercati un degresant si luati o solutie speciala pentru gresie si curatati cu o perie fiecare placa in parte. La urmatoarea curatare incercati sa pregatiti solutia de curatare folosind o proportie mai mare de solutie si una mai mica de apa .

elena- postat la 22 Jul 2015, 15:14

Buna ziua ! Va multumesc pt.sfaturi doar k eu nu vam spus k deja am spalat gresia poetelanata cu cif,fairy,bicarbonat,otet, mr.proper ba chiar din disperarea de a curata am incercat &triumf .deci in mare am folosit cateva trucuri dar degiaba..acum ma gandesc ca banalul mop nu isi fac treaba .Aşa ca ma gandeam poate imi dati dumneavoastra un nume de degresant de calitate(profesional)iar eu voi schimba mopul.poate asa voi reusi so fac ca straluceasca..

elena- postat la 22 Jul 2015, 15:31

Dak cumva mi-ati raspuns eu nu vad.poate mai incercati odata.va multumesc

Elena V.- postat la 22 Jul 2015, 15:42

Se pare ca dvs ati montat gresie neglazurata, motiv pentru care atrage murdaria ca un magnet(din pacate!) Puteti cumpara detergent special pentru gresie portelanata „Detergent profesional T 201 Polybuz trendy” ce se livreaza la bidoane de cca 10 l. O alta varianta ar fi sa aspirati bine suprafetele, apoi spalati gresia cu apa calduta in care s-a dizolvat un capac de detergent de vase, proportie: 5l apa calduta/1 capac detergent vase. Chiar daca a lasat in urma urme ca de ulei, nu disperati! Daca apa se murdareste refaceti in aceeasi proportie concentratia si stergeti mai departe. Dupa ce s-a curatat cu solutia mai sus mentionata, faceti o solutie din apa si bicarbonat de sodiu alimentar, cu care sa stergeti cu o carpa moale sau cu un burete inca o data toata suprafata si stergeti apoi cu o carpa moale, curata, in uscat, placile pe masura ce le curatati cu apa si bicarbonat. Astfel veti reusi sa eliminati si petele „ca de ulei” la care ati facut referire. Daca veti curata cu detergentul special T 201 Polybuz trendy, atunci dupa o stergerea se face numai cu acesta, chiar in doua etape, urmand sa il folositi frecvent si astfel sa eliminati petele uleioase.

Elena V.- postat la 22 Jul 2015, 15:45

Puteti incerca si cu Detergent alcalin pentru material din piatra- PROTE DETERJET 5 kg.

elena- postat la 22 Jul 2015, 15:56

Va multumesc mult.sper din suflet pana la craciun sa reisesc că nu am dect 180de placi 60/60 & deja ma dor genunchii dar dak reusesc o sa am cel mai mare motiv de bucurir.va multumesc.o sa-mi comand detergentul&revin cu rezultate

elena- postat la 15 Aug 2015, 09:23

Buna ziua ! Am spus ca va raspund dar am uitat..urma sa-mi comand ce mi-ati recomandat(prote deterjet)doar ca domnul ce mia raspuns la tel mi-a recomandat un detergent cu uscare rapida .firma e Ramirio.doar k eu nam fost multumita de el...mi-am luat&3mopuri diferite&tot degiaba.dar mia spus cineva sa incerc un detergent acid doar k eu nu stiu care ar putea fi cel acid.dak ma puteti ajuta astept R: cu interes.sau poate mai aveti&alta solutie pentru a-mi face casa sa straluceasca..Va multumesc !Şi pentru ca scriu azi de Sf.Marie le doresc La multi ani celor din aceasta echipa ce poarta acest nume !

Elena V.- postat la 17 Aug 2015, 11:59

Detergentul recomandat ar fi potrivit pentru gresia dvs. In concluzie: solicitati „Detergent profesional T 201 Polybuz trendy” ce se livreaza la bidoane de 10 litri. Este adevarat ca sunt si alte tipuri de detergenti, pentru diferite operatiuni, doar ca, pentru dvs. potrivit este acesta. Uneori vanzatorii doresc sa vanda produsele mai putin solocitate...din diferite motive. Ar fi bine sa cereti exact acel detergent!

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri: sfaturi gresie si faianta , faianta ,

Vrei sa adaugi o intrebare?

Dezvoltarea web si seo de Flux Soft Srl