renovat.ro

Acasa » Forum » Care este cea mai eficienta izolatie interioara? »

Care este cea mai eficienta izolatie interioara?

Buna ziua, am ramas surprins placuta de raspunsurile eficiente pentru fiecare problema indemnandu-ma sa indraznesc sa va relatez si eu o problema ce o intampin. Avem o casa cu etaj construita din bca ,peretele din spatele casei nu am putut sa il izolam deoarece avem probleme cu vecinii casa fiind pe hotar. Pe acel perete la interior nefiind izolat avem condens si mucegai mai ales in dreptul placii si la stalpii. Ce izolatie ma sfatuti dumneavoastra sa fac la interior pentru a scapa de aceste probleme, nu conteaza pretul sa fie ceva eficient. Va multumesc.

Raspunsuri si comentarii
Angela N.- postat la 26 May 2014, 05:17

Pentru o izolatie interioara eficienta a acelui perete se pot folosi diferite materiale. Se poate curata foarte bine peretele pana la structura de BCA, fie cu spaclul, manual, sau cu o freza electrica. Se aplica o solutie antimucegai din comert, pentru a elimina orice spor care ar putea duce la reaparitia lui. Se aplica pe intreg peretele folie anticondens pentru a realiza o bariera impotriva vaporilor de apa. Pentru eficientizarea lucrarii, se poate realiza o rama din lemn, ce cca. 3-4 cm grosime, compartimentata eventual in 3-4 spatii care are drept scop sustinerea perfecta a stratului de vata de sticla care se aplica peste folia anticondens. Este bine ca rama de lemn sa fie prinsa doar in colturi de perete, pentru a nu gauri folia anticondens. Vata minerala(de sticla) se comercializeaza fie in placi, fie in rulouri cu grosimi de 2-3cm. Dupa aplicarea acesteia, se poate monta peste ea fie placi de osb, fie polistiren extrudat(are densitate mai mare) de 3-5cm. Daca se aplica polistiren, peste el se gletuieste, se aplica o amorsa si apoi finisajul cu lavabil. Peste placile de osb se fac alte finisaje(mesterii va vor oferi variante).

SC Perodicom SRL- postat la 18 Dec 2014, 10:51

Avand probleme cu vecinii,si neputand executa o izolatie exterioara, ramane doar varianta izolatiei interioare.
Cred ca solutia cea mai eficienta este izolarea cu vata minerala la interior a peretilor in cauza(cand sunt uscati),bariera de vapori si rigips pe structura metalcalica.
La fel si pentru tavanele din camerele afectate.Putem solutiona problema, cu acordare de garantie.
aduncaalex@gmail.com

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?