renovat.ro

Acasa » Forum » Care este distanta legala la care poate construi o latrina fata de vecini? »

Care este distanta legala la care poate construi o latrina fata de vecini?

Vecinul are casa in constructie si are construita latrina langa casa mea. care este distanta legala la care poate construi latrina?

Raspunsuri si comentarii
Vali- postat la 10 Apr 2014, 11:08

In acest scop puteti consulta Legea nr. 95/2006 care vizeaza sanatatea populatiei. La Art. 6 prezenta lege stipuleaza. Citez: e) sănătatea Ón relaţie cu mediul prin: 1. monitorizarea factorilor de mediu Ón relaţie cu sănătatea; . reglementarea calităţii principalilor factori de mediu; 3. stabilirea normelor de igienă şi sănătate publică comunitare; 4. controlul aplicării reglementărilor referitoare la calitatea factorilor de mediu; f) reglementarea primară şi secundară Ón domeniul sănătăţii publice prin: 1. elaborarea, revizuirea, adaptarea şi implementarea legislaţiei din domeniul sănătăţii publice; 2. reglementarea circulaţiei bunurilor şi serviciilor cu potenţial impact asupra sănătăţii publice;
Daca nu ajungeti la o intelegere amiabila cu vecinul in privinta mutarii latrine, cred ca va puteti adresa serviciului de sanatate publica locala. Poate este doar o solutie de moment, pana la finalizarea constructiei, urmand ca latrina sa fie suspendata ulterior.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?