renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cat de adanc trebuie sa fie un put in Bucuresti?

Buna ziua, Locuiesc in Bucuresti la casa. Din cauza ca pe timpul verii platesc foarte mult la Apa Nova pentru factura de apa m-am gandit sa fac un put pe care sa i folosim la udatul gradinii dar si pentru instalatia sanitara de la baie si masina de spalat. Avand in vedere ca Bucurestiul este un oras cu un grad destul de ridicat de poluare as dori sa stiu care este adancimea minima de forare pentru un pot astfel incat apa lui sa nu ne puna sanatatea in pericol. Multumesc frumos

Intrebare trimisa de un cititor din - Sector 1 , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Pentru saparea putului trebuie sa va adresati unei firme specializata in asemenea lucrari. Adancimea apei freatice potabile este diferita de la o zona la alta a tarii, dar si de la un spatiu la altul din vecinatatea unei locuinte. Inainte de a incepe lucrarile respective, ar fi bine sa luati legatura cu Institutul de Sanatate Publica din Bucuresti Str. Dr. Leonte Anastasievici Nr.1-3, Sector 5, tel: (401) 021 318 36 20, care are un departament care se ocupa exclusiv de verificarea calitatii apei. Va oferim si datele de contact a laboratorului particular „ALMARO MED Laborator de Analiza si Control al Calitatii Apei”, Str. Traian Popovici nr. 79-91, et.2, Sect.3 Bucuresti, tel: 021/322.00.92; 0728.993.314 sau 0766.336.246. Odata identificata sursa de apa potabila, faceti un control al calitatii acesteia la una din cele doua institutii. Daca totul este in regula, sapaturile se opresc si se finalizeaza putul; daca nu, se continua sapaturile, se obtine o noua sursa de apa, se reface controlul calitatii acesteia si astfel reusiti sa aveti sursa de apa sigura si ieftina. Adancimea putului nu poate fi estimata decat dupa ce se ajunge la sursa de apa cu calitatile adecvate pentru consum.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: apa si canalizare , forari puturi ,

Taguri:    udare,    alimentare apa,    forari puturi,    gradina,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro