renovat.ro

Acasa » Forum » Cat de bune sunt centralele termice Viessmann Vitopend, Vitodens? »

Cat de bune sunt centralele termice Viessmann Vitopend, Vitodens?

Buna ziua, As vrea sa aflu cateva pareri despre centralele termice Viessmann. Marca mi-a fost recomandata de firma care imi realizeaza instalatia termica pentru casa si sincer inainte de a ma decide as vrea sa aflu de la cei care au astfel de centrale cum s-au comportat in timp? Tara de defectiuni, defectele cele mai uzuale, etc Cu stima,

Intrebare trimisa de un cititor din - Ploiesti , Prahova
vezi si firme din - Ploiesti , Prahova

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 18 Nov 2015, 08:29

Centrala termica pe gaz Veissmann Vitopend este una dintre cele mai uzuale modele folosite de utilizatori datorita eficientei acesteia. In timp, ar putea apare urmatoarele probleme, desi nu este o regula generala: dupa 3 ani se poate defecta placa electronica de functionare, a carei remediare se poate face de catre un electronist (cca.250lei) sau se poate schimba (cca.1000 lei); dupa 7 ani de functionare se poate opri brusc, datorita presostatului de aer, dar daca se misca (du-te, vino) mufele care asigură alimentarea suflantei și mufa de pe placa electronica ce s-au oxidat, centrala revine la normal si functioneaza. Trebuie sa aveti in atentie placa electronica si releele ce ar putea avea disfunctionalitati, trebuie reparate sau inlocuite.

PantiruM- postat la 21 Mar 2016, 13:07

Daca ne referim la modelele Vitopend de la Viessmann, va pot spune ca acestea sunt centrale termice conventionale cu tiraj fortat si pe care le mai gasiti pe piata la unii distribuitori. In gama Vitodens intra centralele in condensatie, care au un consum cu aproximativ 25-30% sub cel al unei centrale conventionale. Acum depinde ce suprafata doriti sa incalziti si care e necesarul de apa calda. Fiecare model, in functie de categoria in care este incadrat are caracteristicile si avantajele specifice. Nu se poate vorbi de anumite defectiuni care apar musai la un anumit interval de timp, ci eventual de cazuri particulare. Ceea ce va pot spune eu ca si cunoscator al produselor Viessmann este ca fima are multe inventii patentate si aici as aminti de arzatorul cilindric MatriX, foarte economic si cu care nu prea apar probleme; schimbatorul de caldura radial inox din otel inoxidabil care transforma eficient energia utilizata in caldura. Este foarte important modul in care este exploatata si intretinuta centrala, verificarile periodice care trebuie facute pentru ca aici vorbim de o instalatie mai complexa a carei funtionare depinde de mai multi factori: gaz, curent, apa..etc

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri: centrale viessmann ,

Taguri:    Viessmann,    centrale termice,    defecte,    pareri,

Vrei sa adaugi o intrebare?