renovat.ro

Acasa » Forum » Cat ma costa sa asfaltez o curte de aproximativ 150 de metri »

Cat ma costa sa asfaltez o curte de aproximativ 150 de metri

Buna ziua, As vrea sa stiu cat m-ar costa sa imi asfaltez curtea? Are o latime de aproape 5 metri si 30 de metri pe lungime. O zi buna,

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 30 Jan 2015, 05:07

Suprafata destinata asfaltarii este de 150 mp. In functie de tipul de teren existent va trebui sa realizati un strat neted din pietris, peste care sa puneti cca 2 cm inaltime de pietris foarte marunt (sort) care va reprezenta stratul suport. Abia peste acesta se toarna asfaltul, in compozitie adecvata pentru a rezista la teperaturi scazute(-35grade) sau ridicate(+35grade) pentru a se evita deteriorarea in timp. Va oferim cateva variante de preturi exprimate in metri cubi pentru tipul de pietris necesar: balastru natural=31 lei/mc; sort=43,40 lei/mc. In privinta asfaltului, in functie de grosimea stratului pe care il preferati, fie cumparati asfalt „la rece” care se livreaza in saci de 30kg, ce poate fi lucrat in orice anotimp, sau acelasi produs este livrat vrac, pentru lucrare imediata, la pretul de 285 euro/tona. O alta varianta ar fi sa achizitionati asfalt cald, care se livreaza la pretul de 280lei/tona. Pe langa costul materialelor, alte costuri implica manopera, care, de cele mai multe ori depaseste pretul materialelor. Daca imi permiteti o parere personala asupra acestei lucrari, eu as nivela curtea, as aduce cateva basculante de pamant si as semana iarba. Nu se ridica praful, se evita alunecarea in sezonul rece, iarba udata si mentinuta curata se regenereaza in fiecare primavara.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?