renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Ce culoare sa aleg pentru parchet si pereti daca am usi wenge?

Buna, Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Am ales pentru interior usi de culoare wenge. Acum trebuie sa aleg ce culoare sa fac peretii si parchetul. Ce ma sfatuiti?

Intrebare trimisa de un cititor din - Giurgiu , Giurgiu
vezi si firme constructii Giurgiu



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Parchetul poate avea nuanta de lemn natur: stejar, fag, salcam sau stejar natur periat care se pot asorta cu usurinta oricarui stil de amenajare interioara. Indiferent de tipul si culoarea de parchet, ar fi indicat sa lasati parchetul inainte de montaj 48 de ore sa se acomodeze cu caldura si umiditatea din interior, pentru a evita eventuale deformari. Culoarea usilor poate fi cu usurinta echilibrata in amenajarea interioara cu nuanta de mobilier, elemente decorative, canapea sau coltar. Pentru pereti va sugerez sa alegeti nuante calde, deschise, care vor avea ca efect amplificarea spatiului. In acest sens, puteti combina doi cu doi pereti alaturati sau opusi: alb+galben pai; galben pai+portocaliu cald; alb + vernil cald; galben pai+ocru; alb+frez pentru camera unei fetite sau pentru dormitor; bleu ciel(foarte deschis)+ alb pentru camera unui baiat sau pentru birou. Sper ca v-am putut fi de folos!

Cristiana a scris:

Alegerea nuantei de parchet depinde mult de efectul care se doreste a fi obtinut. Mie personal nu prea imi place parchetul inchis la culoare, pentru ca mi se pare greu de intretinut � se vede orice pata si orice urma de praf. De asemenea daca camera este mica sau medie un parchet inchis o va face sa arate si mai mica. Eu as alege un parchet deschis la culoare care va lumina spatiul si il va mari din punct de vedere vizual, in plus se va asorta si cu usile cu finisaj wenge. Pentru pereti puteti alege un crem, un galben deschis , galben pai sau un olive mai deschis. Eventual daca nu doriti culoare pe asa o suprafata mare puteti opta pentru aplicarea de tapet sau vopsea lavabila pe un singur perete de accent.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: finisaje interioare ,

Taguri:    nuante parchet laminat,    usi wenge,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro