renovat.ro

Acasa » Forum » Ce culoare sa aleg pentru perdea, draperia si covor pentru a inveseli camera? »

Ce culoare sa aleg pentru perdea, draperia si covor pentru a inveseli camera?

Buna ziua. Intrebarea mea se refera la amenajarea unei sufragerii de apartament. Este vorba de o sufragerie cu peretii albi, canapea burgundy (cred ca zic bine), parchetul este deschis la culoare iar mobila nuc cu negru lucios. Ce culoare as putea alege pentru perdea, draperia si covor sa inveseleasca putin camera? Atasez mai jos si foto Multumesc

poza 1
Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 05 Feb 2015, 13:37

Perdeaua poate fi alba sau crem, din material delicat, in falduri bogate (1,5 latimea geamului). In privinta draperiei aveti mai multe optiuni: ivory lucios, brocat crem cu floricele delicate visinii, sau crem cu elemente florale albe, dar in acest caz poate gasiti un material lucios (gen matase). Pentru oricare varianta de draperii optati, va sugerez sa alegeti bratari de prindere pe timp de zi in nuanta inchisa(wenge, nuc sau maro inchis). In privinta covorului, acesta poate fi cu un model fantezist in care sa se regaseasca dominante culorile: crem/bej si visiniu, asemanator canapelei, iar doar ca accent, foarte putin, negru si/sau kaki.

Natalia P- postat la 06 Feb 2015, 09:59

Si eu as opta tot pentru o draperie crem sau ivory cu modele delicate ( florale sau geometrice). Tot din materialul draperiei as confectiona niste fete de perna decorative pentru canapea. Covorul l-as alege in nuante care sa aiba crem dominat si accente de visiniu si maro inchis.

Raluca- postat la 06 Feb 2015, 14:57

Buna ziua,

Pentru o pata de culoare puteti lasa perdeaua alba si sa puneti o draperie verde deschis ,iar pentru covor verde asemanator cu nuanta draperiei combinat cu maro/visiniu . De asemenea puteti confectiona pernute din materialul draperiei pentru canapea .

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?

Dezvoltarea web si seo de Flux Soft Srl