renovat.ro

Acasa » Forum » Ce culoare sa zugravesc o bucatarie cu faianta maro? »

Ce culoare sa zugravesc o bucatarie cu faianta maro?

buna ziua! am faianta in bucatarie crem cu maro de jos pana la 1,80 m si gresie maro. bucataria este largita/extinsa in balcon. in ce nuanta sa zugravesc bucataria? si ce nuanta de mobila pt bucatarie imi recomandati? multumesc anticipat.

Raspunsuri si comentarii
Florin- postat la 29 Mar 2014, 19:41

In orice interior culoarea peretilor este cea care completeaza designul si ofera un aspect placut ochiului. Bucataria este una dintre incaperile locuintei in care, in special o femeie, petrece destul de mult timp si de aceea este bine sa fie luminoasa si placuta. Atmosfera luminoasa nu se obtine numai datorita luminii naturale ce patrunde prin fereastra, ci si culorilor folosite in amenajarea interioara. In cazul exemplificat, daca faianta din bucatarie este maro, inseamna ca deja exista o culoare inchisa, motiv pentru care este bine ca peretii sa fie zugraviti in nuante deschise. Pentru faianta maro, o culoare potrivita pentru pereti ar fi crem, galben pai sau un vernil dulce. Folosind asemenea nuante veti reusi sa evidentiati culoarea faiantei si sa creati impresia de amplitudine a interiorului. Zugraveala in culori deschise va oferi luminozitate si astfel va va stimula pozitiv. In cazul in care doriti, puteti zugravi peretii si in culoare alba. Clasicul alb se potriveste in orice gama coloristica folosita in amenajare, dar nu si in situatia in care mobilierul este tot alb. In acest caz impactul vizual asupra interiorului nu va avea efectul dorit, din cauza discrepantelor coloristice dintre cele doua culori dominante: alb si maro. In cazul in care mobilierul din bucatarie este alb, este recomandat sa va orientati catre una dintre nuantele precizate mai sus, deoarece acestea vor face trecerea lina dintre cele doua nuante dominante: faianta maro si mobila alba.
Un aspect agreabil al bucatariei va reprezenta un factor stimulativ asupra persoanelor ce se afla in incapere pentru o perioada mai mare sau mai mica de timp si va reprezenta un loc in care veti intra cu placere de fiecare data.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?