renovat.ro

Acasa » Forum » Ce culori aleg pentru covor daca am parchet gri inchis? »

Ce culori aleg pentru covor daca am parchet gri inchis?

Buna ziua! Intrebarea mea este: ce culori sa aleg pentru covor, perdea si draperii intr-un living unde parchetul este gri inchis, canapeaua si mobilierul sunt negru cu alb? Va multumesc!

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 27 Jun 2015, 13:08

Culorile existente in interior se pot asorta cu succes cu urmatoarele culori: verde, mov/visiniu sau albastru, intelegeti fireste tonuri cromatice de diferite intensitati ale culorilor de baza precizate mai sus. Va sugerez o varianta pentru asortarea cu verde! Perdeaua alba, din material delicat, eventual uni sau cu un model fin, tot cu alb. Draperiile pot fi un material lucios, uni intr-una din nuantele: gri metal (foarte deschis), verde mar, verde kaki (nuanta spre deschis) sau turcuoaz. Daca preferati material brocat, s-ar asorta un verde mar cu incastratii de model crem sau alb; turcoaz cu incastratii de model gri, crem/bej sau negru. Bratarile de prindere pe timp de zi ar fi bine sa fie negre sau gri foarte inchis, indiferent de nuanta aleasa. In privinta covorului, nuanta dominanta ar putea fi gri fier, cu un model fantezist cu alb, verde inchis, gri inchis sau kaki (daca optati pentru draperii kaki), iar ca nuante de accent verde mar si negru. Pentru a spori efectul coloristic al draperiilor si implicit al aceleiasi nuante existente si in covor, puteti adauga perne decorative pe canapea in nuante identice si/sau apropiate; un lampadar cu fondul in nuanta respectiva si cu elemente decorative alb, gri inchis/deschis si negru; vaze decorative cu aceeasi nuanta. Daca preferati o alta culoare dintre cele propuse la inceput, faceti alegerea cromatica in/si intensitatea culorilor dupa modelul sugerat pentru verde.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?