renovat.ro

Acasa » Forum » Ce culori sa aleg pentru coltar si perdea daca am un perete placat cu piatra gri? »

Ce culori sa aleg pentru coltar si perdea daca am un perete placat cu piatra gri?

Buna seara Daca am un perete cu piatra de culoare gri ,zugraveala alba iar mobila venghe,ce culoare sa aleg coltarul ,perdeaua si draperiile?

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 18 May 2015, 17:21

Puteti alege un coltar grej, ton mai inchis, pentru a se evidentia prin comparatie cu peretele placat cu piatra. Perdelele albe, iar draperia un gri fier, material lucios si bratarile de prindere negre. Daca doriti o amenajare in stil modernist, puteti opta pentru un coltar albastru paun sau maro coniac, perdele albe sau bleu foarte, foarte deschis, iar draperia fie in gri fier, fie ivory material lucios, sau material brocat gri cu incastratii decorative negru sau alb. Bratarile de prindere pe timp de zi negre, indiferent de nuanta draperiilor.

Lorena- postat la 18 Nov 2015, 10:02

Buna dimineata.

Vreau si eu un sfat despre ce culoare ar trebui sa cumpar coltarul si perdeaua cu draperia daca livingul este vopsit in culoarea alb si mobila wenge. Va multumesc

Alexandra- postat la 18 Nov 2015, 11:30

Buna ziua, deoarece aveti doar doua culori in incapere, acum, dumneavoastra trebuie sa alegeti o culoare de accent. Pentru coltar va sfatuiesc sa alegeti o nuanta de gri sobolan. Cautati pe google codul: #737373. Acesta nu este un cod pentru vopsea, ci un cod de care ma ajut sa va arat dumneavoastra culoarea la care vreau sa ma refer. Ca si culoare de accent pentru draperie si perdea, va indemn sa alegeti un visiniu-grena. Din nou o sa va rog sa cautati pe google codul: #4d0026. In locul draperiilor alegeti jaluzelele, care sunt usor transparente si care pot avea si un model finut. Un model interesant este acela cu dungi orizontale, in doua culori. Nuanta de visiniu-grena puteti sa o folositi si pentru accesorii si decoratiuni.

Elena V.- postat la 18 Nov 2015, 20:30

Culorile existente deja va permit o gama variata de optiuni. Pentru un living modern, va sugerez sa alegeti coltarul intr-o nuanta contrastanta, pentru a oferi culoare interiorului. In acest sens va propun: chihlimbar rosu, caramiziu, verde marin sau maro castana. In privinta perdelei puteti alege: alb din matase cu insertii de model din matase alba, crem sau galben pai in nuanta uni, dar material foarte delicat, care sa cada in falduri ample (cel putin o data si jumatate latimea ferestrei). In privinta draperiei spar potrivi un material uni lucios in ton cu nuanta coltarului, iar bratarile de prindere a draperiei pe timp de zi sa fie wenge. Puteti echilibra cromatic nuanta coltarului cu cateva accesorii decorative: farfurie decorativa, vaza pentru flori, un lampadar cu abajurul in aceeasi nuanta, uni sau cu insertii de model alb sau/si negru. Cateva perne decorative dominanta alb+gri sau negru; dominanta negru+gri deschis si/sau alb; dominanta gri inchis+alb sau gri fier ar putea fi asezate pe canapea. Pe peretele din spatele canapelei puteti aseza un tablou modern, din 3 parti, cu rama subtire, neagra, reprezentand: flori, aspect de toamna, aspect marin, detaliu-frunza/copac toamna(ordinea precizarii tablourilor este in concordanta cu cromatica precizata pentru coltar).

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri: mobila wenge , canapele si coltare , asortare perdele living ,

Vrei sa adaugi o intrebare?