renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Ce culori si nuante sa aleg pentru perdea, draperie si covor in living?

Pentru un living de 4 pe 5 cu peretii albi, mobila, canapea si fotolii maro roscat, usa nuc aida tabac, parchet alun, sunt foarte confuza nestiind ce culori si nuante sa aleg pentru perdea, draperie si covor. Va multumesc!

Intrebare trimisa de un cititor din - Galati , Galati
vezi si firme constructii Galati



Raspunsuri si comentarii
Alina H. a scris:

Buna ziua!

Va recomand cartea "Ghidul culorilor" de Anna Starmer. O gasiti si pe net si in librarii, este excelenta pentru oricine doreste sa amenajeze. Aveti diverse variante de combinatii optime de culori pentru tamplarie, draperii, perne decorative,mobilier , culoarea peretilor etc.

Sper sa va foloseasca!

Alina H.

Raluca a scris:

Buna ziua,

Nu ati spus nimic despre preferintele dumneavoastra in materie de culori si stil.
Va propun pentru perdea un alb, pentru draperie un verde ,sau perdea verde deschis cu draperie verde inchis iar pentru covor, daca gasiti o combinatie de verde,maro in nuanta apropiata cu cea a parchetului, fotoliilor sau usii, eventual cu un pic de alb ar fi bine .

In ce priveste modelul, daca luati perdeaua cu model, luati draperia simpla, sau invers , sau am bele simple ,dupa cum va place.
Sper ca v-am putut fi de folos.


Alexandru, SC Perodicom SRL a scris:

Este putin complicata problema, pentru ca sunt nuante incompatibile , de exemplu intre usa, culoare nuc si mobila, canapea si fotolii maro roscat.....predominante sunt culoarea peretilor si culoarea mobilierului.
As alege pentru draperii, o nuanta de maron roscat mai deschisa, daca e posibil cu irizatii de alun, si perdele culoarea piersicii, dar nu agresiva.
Astfel usa, care presupun ca sta mai mult deschisa, nu va aparea in prim plan, la intrarea in camera si astfel vom avea contact vizual in prim plan cu armonia cu armonia.....

Corina a scris:

Va multumesc mult pt raspunsuri ce au mai redus din confuzie..sperand ca in scurt timp sa fac alegerea potrivita de culori...care sa mi incante privirea ..si sufletul...dupa cum am mai spus , in living predomina maroul roscat sau mai bine zis roscatul maro..(biblioteca destul de impresionanta ca marime in plan opus canapelei si fotoliilor imitatie piele)...ideea era de a estompa nuanta aceasta ce-mi pare invechita...batraneasca..mult prea serioasa..fac precizarea ca usa se deschide pe lungime..si se opune ferestrei..propunerea cu verdele imi va satisface pe deplin sotul care se gandise si el la varianta aceasta , respinsa intr- un mod aproape categoric de catre mine la timpul respectiv, din motive de nepotrivire in imaginea mea...cred ca voi incepe s-o iau in considerare( mai ales ca verdele este culoarea mea preferata)...si cea cu maroul roscat deschis..sau in culoarea piersicii ar putea fi iarasi optiuni adecvate...Ma intereseaza, de asemenea, sa aflu ce parere aveti despre perdea pe fond apropiat parchetului alun ...eventual cu modele verzi( sau roscate)..si draperia..verde sau roscat ..dupa caz...M -as afunda mai dihai in roscatul cu pricina?...cu multe multumiri!!!!!

Corina a scris:

..fac o mica rectificare..de natura gramaticala..a fost din cauza vitezei...Fragmentul "si cea cu maroul roscat deschis..sau in culoarea piersicii ar putea fi iarasi optiuni " devine " si cele cu maroul...."

Guest a scris:

Buna ziua!

Va rog sa-mi dați si mie cateva idei referitoare la alegerea culorii pentru perdele ,draperii si covor pentru un living cu peretii in ton cald de cappuccino, parchetul este in nuanta de maro deschis ton cald, mobila alba si canapeaua pe care o vom cumpara va fi crem. Va multumesc

Alexandra a scris:

Buna ziua, va recomand sa va alegeti o culoare de accent. In cazul dumneavoastra, va sfatuiesc sa mergeti pe o nuanta de visiniu-grena sau aubergine. Cautati pe google codul: #400000 (visiniu-grena); #330033 (aubergine) pentru a vedea exact culoarea la care ma refer. Codurile sunt pentru site-uri si nu sunt coduri de vopsea, dar ma folosesc de ele pentru a va arata exact culoarea dorita. Alegeti o culoare puternica care sa va puna mobilierul in evindenta. Draperiile sa fie intr-o nuanta mai inchisa, iar perdelele le puteti inlocui cu acele jaluzele usor transparente. Acestea pot avea un model discret, cat sa creeze un aspect vizual placut. Pentru covor, v-as indruma sa alegeti unul de tip shaggy, intr-un degrade. Toate acestea le puteti gasi si viziona intr-un magazin de specialitate.

Elena V. a scris:

In privinta perdelei puteti opta pentru: a)un material alb, fin, gen organza; b)perdea alba din matase cu insertii de model delicat tot din matase, acelasi pe intreaga suprafata (va luci frumos in lumina becului);c) un material delicat, uni, nuanta crem. Indiferent de varianta aleasa, va sugerez sa cumparati ca latime o data si jumatate latimea ferestrei sau a suprafetei pe care va fi asezata perdeaua, astfel incat sa cada in falduri ample. Pentru draperie, puteti opta pentru un material brocat cu fondul in nuanta canapelei si fotoliilor sau cu un ton mai inchis, cu insertii de model foarte delicat maro inchis sau negru, in cazul in care optati pentru perdelele de matase. Daca preferati perdelele uni, albe sau crem, puteti alege pentru draperii un material lucios in nuanta canapelei sau ivory. In ambele cazuri ar fi bine ca bratarile de prindere a draperiei pe timp de zi sa fie culoare inchisa, un maro asemanator nuantei inchise de la parchet. Covorul ar putea fi shaggy (cu fire mai lungi) sau cu fire scurte, intr-o nuanta dominanta de maro roscat mai deschis decat canapeaua, cu un model fantezist in care sa se regaseasca: maro inchis, alb murdar, kaki, bej si foarte discret negru. La fel de bine s-ar potrivi un covor cu nuanta dominanta maro cacao cu lapte sau maro scortisoara uni sau una dintre aceste culori dominante cu combinatii de culori: crem, alb murdar, negru, maro caramiziu. Sper ca v-am putut fi de folos!

Dana a scris:

Am nevoie de sfatul dvs. Ce culori sa aleg la covor, perdea, draperie, si la masuta mica care va veni in fata canapelei precum si ce alte accesorii as putea combina? Multumesc mult

Dana a scris:

Revin cu cateva completari: pentru sufragerie mobila este rosie cu negru iar peretii crem deschis si canapeau cu fotolii negre,parchet maro deschis iar usa si geamurile maro

Multumesc mult

Laura a scris:

Buna,

va rog sa ma ajutati si pe mine cu amenajarea unui living daca coltarul este gri deschis cu gri inchis ,mobila este stejar si peretii sunt albi. Ce culoare de covor si perdea se potriveste ,daca trebuie schimbat si la pereti ceva. Astept raspuns . Va multumesc!

Laura L a scris:

Buna!
Mobila in living este capuccino lucios cu lemn stejar, parchet deschis zugraveala alba...ma intereseaza ce culori as putea pune la perdele,canapea, covor...

Mirela a scris:

Buna ziua! Am și eu o mare problema cu decorarea locuinței !Ma puteți ajuta cu câteva idei , va rog !
Livingul este destul de mare cu doua ferestre și USA , deci destul de luminat . Culoarea mobilei este , albă , canapea crem , marmura este un crem cu vinișoare cafea cu lapte . M-a gândeam la un covor gri , dar draperiile și perdelele ?
Multumesc anticipat!

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: amenajari interioare ,

Taguri:    perdele si draperii,    parchet alun,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro