renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Ce pata de culoare pot adauga in bucataria mea amenajata in alb gri si wenge?

Buna ziua cer o parere, Am o bucatarie mare vopsita in alb cu parchet gri inchis. Mobila de bucatarie am facut-o la comada un alb murdar cu blat si chiuveta gri din granit,nu am gasit o masa si scaune care sa se potriveasca decat de culoare wenge. Dati-mi o idee pentru ca deja sunt disperata . O pata de culoare pe care sa o folosesc in bucatarie sa nu fie prea mohorata bucataria mea. Multumesc

Intrebare trimisa de un cititor din - Targu Mures , Mures
vezi si firme constructii Mures



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Pata de culoare poate fi oricare nuanta de verde, de la verde crud la verde iarba, verde mar in combinatie cu galben sau alb. Aceasta se poate regasi intr-un covoras oval cu nuante de verde si alb sau verde si crem; o planta decorativa de interior asezata pe un corp/suport sau agatata pe perete; o fata de masa (fantezie) cu nuante de verde in combinatie cu alb, crem sau galben soare; accesorii decorative specifice bucatariei cu tonuri de verde si/sau alb si galben.

Cristiana a scris:

Schema cromatica pe care ati ales-o pentru bucatarie este foarte frumoasa. Multe persoane o prefera asa fara alte accente colorate, insa pentru cei mai multi dintre noi ni se pare putin cam mohorata.

Puteti completa schema cromatica de alb/crem, gri si wenge fie cu nuante de verde sau galben aprins ( asa cum a spus si Elena) sau cu nuante de lila sau mov aprins sau chiar turcoaz, care este foarte la moda in acest an. Depinde mult si care dintre aceste culori este mai pe placul dvs.

Puteti alege rolete textile sau perdele pentru ferestrele de la bucatarie cu modele in aceste nuante - de exemplu o perdea cu fundal crem si motive turcoaz cu vernil si gri sau maro.

Alte elemente prin care puteti introduce culoare in bucatarie sunt niste pernute colorate pentru scaunele din bucatarie in ton cu perdelele.

Un cosulet sau un suport pentru fructe in culoarea de accent pentru care ati optat.

O lustra tip suspensie , cu abajur colorat si asortat cu pernutele de la scaune ( pe la Ikea cred ca aveti toate sansele sa gasiti asa ceva).

Depinde mult de imaginatia dvs. dar si de stilul pe care il doriti pentru decorul bucatariei. Pentru un stil mai spre clasic incercati sa nu introduceti prea multe accente colorate si doar in cateva puncte pentru a obtine echilibru si simetrie.
Pentru o bucatarie mai moderna, mai vie si mai colorata, puteti alege chiar si un joc de doua nuante: vernil si turcoaz, sau galben cu verde. Atentie insa sa nu exagerati cu petele de culoare, pentru a nu deveni prea obositoare.


Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: amenajari interioare ,

Taguri:    accent culoare,    bucatarie alb-negru,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro