renovat.ro

Acasa » Forum » Ce pot sa fac pentru a repara o diferenta de nivel la planseu? »

Ce pot sa fac pentru a repara o diferenta de nivel la planseu?

Buna ziua, Am turnat o sapa autonivelanta intr-una din camere, in vederea montarii unui parchet triplu stratificat, insa din cauza diferentelor destul de mari de nivel ale pardoselii a trebuit sa incarc destul de mult planseul (posibil in unele locuri chiar si 3 cm). Din pacate intr-un final nu am obtinut o suprafata perfect plana, in sensul ca pe alocuri exista goluri sub dreptar de pana la 6 mm adancime, pe o distanta de 20-30 cm liniari. Ce s-a facut, s-a facut, asta este! dar avand in vedere ca deja am incarcat mult planseul dintre etajul 1 si parter si fiind si o casa veche (construita cel mai probabil inainte de primul razboi mondial) nu cred ca este indicat sa revin cu o alta sapa autonivelanta care sa corecteze aceste goluri. De aceea intrebarea mea este, daca pot sa montez linistit parchetul pe o folie de 6mm fara sa existe riscul sa flambeze sau sa scartaie sub greutatea pasilor sau este necesar sa mai adaug si o placa de osb sau placaj sau teno (care din acestea e mai buna, si cat de groase sa fie?), sau o alta solutie pentru obtinerea unei planeitati corespunzatoare. Exista posibilitatea ca placa de osb sa se macine in timp sau sa suporte alte modificari nedorite? Va multumesc.

Raspunsuri si comentarii

Nu exista comentarii. Fii tu primul care comentezi!

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?