renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Ce putem face unui beci in care intra apa?

As dori un rasp daca se poate,avem un beci de multi ani in care vine apa,ce am putea face? Multumesc mult.

Intrebare trimisa de un cititor din - Barlad , Vaslui
vezi si firme constructii Vaslui



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Daca apa este prezenta constant, indiferent de vreme si anotimp, sunt infiltratii de apa freatica, motiv pentru care trebuie sa aplicati folie hidroizolanta pe intreaga suprafata a �pardoselii� beciului, dupa care puteti completa etansiezarea cu un cordon bentonitic (un beton aditivat). In paralel, incercati sa identificati zona cu panza freatica si sa sapati canale in exterior, mai joase decat beciul(mai adanci) in care apa se va scurge. Daca apa apare ocazional: inundatii, topirea zapezii, etc, nu este necesara saparea santurilor exterioare, ci doar amplasarea foliei hidroizolante in partea de jos si eventual la imbinarea peretilor cu planseul superior, astfel incat sa impiedicati scurgerea apei din exterior in acele conditii.

Alexandra a scris:

Buna ziua, aceeași problema am avut- o la casa in care am copilărit. Dupa xe am v�ndut casa si a fost demolata , am constat cu stupoare ca in spatele casei era un izvor !!? Ani in Șir aveam beciul plin de apa , mai ales c�nd ploua. Nu ne- a ajutat nici măcar o pompa de apa , care mergea aproape NON stop! Va doresc succes !

Alexandra D. a scris:

Buna ziua, aceeași problema am avut- o la casa in care am copilărit. Dupa xe am v�ndut casa si a fost demolata , am constat cu stupoare ca in spatele casei era un izvor !!? Ani in Șir aveam beciul plin de apa , mai ales c�nd ploua. Nu ne- a ajutat nici măcar o pompa de apa , care mergea aproape NON stop! Va doresc succes !

sasoia2003 a scris:

Va intra apa in subsolul casei,aveti infiltratii de apa prin pereti sau prin pardoseala ??

Cu noi gasiti rezolvarea problemelor , fara a mai fi nevoie de sapaturi exterioare , implicit de a executa hidroizolatia prin exterior cu membrane termosudabile.

0744344787

Marian P. a scris:

Buna tuturor, ma aflu in faza de constructie a casei mele si as vrea sa-mi fac pivnita dar panza freatica a zonei de constructie este foarte sus, plus in perioada ploilor abundente se aduna fff. multa apa in toata zona , respectiv este un cartier de locuinte noi. Cine si-a facut pivnita regreta acum pt. ca nu scapa de apa. Vreau sa fac o hidroizolatie exterioara a fundatiei plus drenajul, credeti ca ar fi suficient ca sa nu existe infiltratii pe viitor_ Multumesc.

Andrei U. a scris:

buna ziua. am rugamintea sa ma ajutati cu un sfat in alegerea unui material hidroizolant pentru un beci in care apa se infiltreaza prin pereti (ploi abundente). mentionez ca peretii nu sunt perfect drepti avand rosturi create in urma macinarii betonului. orice solutie/sugestie este binevenita. multumesc anticipat!

GHIZELA SZABO a scris:

Buna ziua , am construit o casa in 2010 si am facut un beci , din greseala l-au sapat mai adanc decat prevedea proiectul si imi intra apa in beci.Cu cine as putea lua legatura sa rezolv problema?

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: Mucegai si condens ,

Taguri:    infliltratii apa,    beci,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro