renovat.ro

Acasa » Forum » Ce putem face unui beci in care intra apa? »

Ce putem face unui beci in care intra apa?

As dori un rasp daca se poate,avem un beci de multi ani in care vine apa,ce am putea face? Multumesc mult.

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 18 Sep 2014, 10:18

Daca apa este prezenta constant, indiferent de vreme si anotimp, sunt infiltratii de apa freatica, motiv pentru care trebuie sa aplicati folie hidroizolanta pe intreaga suprafata a „pardoselii” beciului, dupa care puteti completa etansiezarea cu un cordon bentonitic (un beton aditivat). In paralel, incercati sa identificati zona cu panza freatica si sa sapati canale in exterior, mai joase decat beciul(mai adanci) in care apa se va scurge. Daca apa apare ocazional: inundatii, topirea zapezii, etc, nu este necesara saparea santurilor exterioare, ci doar amplasarea foliei hidroizolante in partea de jos si eventual la imbinarea peretilor cu planseul superior, astfel incat sa impiedicati scurgerea apei din exterior in acele conditii.

Alexandra- postat la 04 Nov 2014, 13:11

Buna ziua, aceeași problema am avut- o la casa in care am copilărit. Dupa xe am vândut casa si a fost demolata , am constat cu stupoare ca in spatele casei era un izvor !!? Ani in Șir aveam beciul plin de apa , mai ales când ploua. Nu ne- a ajutat nici măcar o pompa de apa , care mergea aproape NON stop! Va doresc succes !

Alexandra D. - postat la 04 Nov 2014, 13:11

Buna ziua, aceeași problema am avut- o la casa in care am copilărit. Dupa xe am vândut casa si a fost demolata , am constat cu stupoare ca in spatele casei era un izvor !!? Ani in Șir aveam beciul plin de apa , mai ales când ploua. Nu ne- a ajutat nici măcar o pompa de apa , care mergea aproape NON stop! Va doresc succes !

sasoia2003- postat la 31 Aug 2016, 15:32

Va intra apa in subsolul casei,aveti infiltratii de apa prin pereti sau prin pardoseala ??

Cu noi gasiti rezolvarea problemelor , fara a mai fi nevoie de sapaturi exterioare , implicit de a executa hidroizolatia prin exterior cu membrane termosudabile.

0744344787

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?