renovat.ro

Acasa » Forum » Ce rigole trebuie pentru gradina si casa? »

Ce rigole trebuie pentru gradina si casa?

Vreau in jurul trotuarului de protectie de la casa sa pun un rand de rigole de scurgere pentru ca atunci cand ploua abundent sa nu ajunga apa la casa. Am vazut ca aici, la rigole preturile difera in functie de foarte multi parametri. Ma intereseaza la dvs. un sfat privind ce tip de rigola sa aleg ca sa aiba si un pret mic si sa fie si buna. Multumesc

Raspunsuri si comentarii
Alexandru, SC perodicom SRL- postat la 15 Apr 2015, 12:55

Sistemul de drenaj presupune cateva masuratori de nivel pentru a stabili sensul si directia transportarii apei pluviale.
Functie de suprafata de pe care se colecteaza apa respectiv acoperis si curte, precum si de pantele de scurgere posibile, se stabileste si dimensiunea rigolelor.
Rigolele pot fi inchise, semideschise(cu gratar), sau deschise.
functie de amplasarea lor se poate alege si tipul de rigole, de exemplu in zone unde se aduna frunze, sau diferite resturi se monteaza rigole deschise care se pot curata foarte usor.
NU detin detalii despre curtea dumneavoastra, dar daca doriti o oferta de pret, imi puteti detalia la adresa de mail aduncaalex@gmaill.com
Margescu Alexandru.

florin- postat la 18 Apr 2015, 19:03

Imi puteti trimite o lista de rigole cu gratar comercializate de dvs pe adresa statii.epurare @ gmail.com precum si preturile privind livrarea in Bucuresti. Ma intereseaza daca dvs le produceti sau sunteti furnizor. Puteti sa imi atasati si fise tehnice.

paul s- postat la 12 May 2015, 18:36

Salut!Daca ai canalizare,trebuia sa racordezi la scurgere si burlanele ,asa rezolvai 3 probleme intr-una singura,aveai scurgerea de la acoperis asigurata,se curata si instalatia de canalizare,si in acelasi timp se face si aerisirea ei.Daca nu ai facut asa, poti monta rigole cu suprafata mare de captare a apei si evacuare a apei pluviale,si care deverseaza in canalizare sau fosa .

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?