renovat.ro

Acasa » Forum » Ce tip de gard recomandati: zidit din caramida sau BCA, din panouri de beton sau fier forjat »

Ce tip de gard recomandati: zidit din caramida sau BCA, din panouri de beton sau fier forjat

Buna ziua, Am construit o casa in Galati din caramida avand structura parter + etaj plus o mansarda mai ridicata. Inca avem gardul de santier dar as vrea sa ma apuc sa fac si gardul sa il am gata pana in primavara. Nu stiu ce sa aleg. Un gard zidit din caramida, BCA, acel tip de gard din panouri prefabricate din ciment, din lemn sau din fier forjat? Care este cel mai rezistent model si mai economic? Multumesc

Raspunsuri si comentarii
Alexandru, SC Perodicom SRL- postat la 19 Jan 2015, 15:46

Cred ca pentru o casa noua, frumoasa, gardul reprezinta la exterior ceea ce reprezinta scara pentru interior din punct de vedere estetic....
Gardul trebuie conceput intr-o viziune in care sa valorizeze casa si sa confere un ansamblu unitar.
Pentru partea de deschidere catre strada as recomanda un gard cu soclu din beton cu grosimea de 25 cm si inaltimea de 60 cm, cu stalpi din beton 25x25 cm si inaltimea de la soclu de 1.10 m, placati, sau numai tencuiti, intre care se pot monta panouri din lemn cu sipcile late de 15-18 cm montate orizontal, sau panouri din fier forjat. Culoarea soclului si a gardului as prefera sa fie culoarea fatadei locuintei.
Pe partile laterale si pe spate as construi acelasi tip de gard, cu aceiasi inaltime dar soclul de numai 20-25 cm.
Portiunea de gard dinspre strada trebuie conceputa pentru a nu ascunde casa, ci pentru a o scoate in evidenta.
Daca doriti sa aprofundam discutia, imi puteti trimite pe mail o poza a casei, pe adresa de mail aduncaalex@gmail.com. Am telefon 0720088161

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?