renovat.ro

Acasa » Forum » Constructie perete despartitor in mansarda. Ce materiale izoleaza fonic foarte bine? »

Constructie perete despartitor in mansarda. Ce materiale izoleaza fonic foarte bine?

Buna ziua! Am de construit un perete despartitor intr-o mansarda (structura lemn), practic vreau sa creez 2 camere. M-ar interesa ce material sa pun intre placile de rigips pentru a obtine o izolatie fonica foarte buna. Pe piata exista materiale profesionale cum ar fi ,,foam' (se foloseste in studiori tv, radio) insa e foarte scump. Daca as pune vata minerala stiu ca nu izoleaza fonic foarte bine. Ce parere aveti de vata bazaltica? Izoleaza fonic mai bine? Multumesc!

Raspunsuri si comentarii
Nicolae- postat la 24 Aug 2015, 20:39

Este adevarat ca panourile fonoacustice sunt scumpe si nu merita investitia pentru o locuinta. In cazul dvs sunt doua variante: a) faceti peretele despartitor din panouri de pluta, cu grosime de 15-20cm pe care puteti lipi cu adeziv din comert placile de rigips pe o parte si pe alta; b)pe peretele din rigips aplicati pe ambele fete panouri de pluta cu grosimi de 10 cm, obtinandu-se o grosime a peretelui de izolare fonica de 20cm. Varianta „a” ar fi mai putin costisitoare deoarece peretele de rigips presupune materiale minime de finisaj; varianta „b” permite amenajarea personalizata a uneia dintre incaperile nou obtinute, respectivul perete fiind lasat asa, doar din pluta. Gratie acestor materiale realizati si izolatie termica a peretelui. Placile de pluta adecvate unei asemenea utilizari se vand in bax=15mp; pretul pe bax se incadreaza intre 37lei-109lei in functie de grosimea placilor.

Nicolae- postat la 24 Aug 2015, 20:41

P.S. Si vata bazaltica este buna, din aceea cu densitate mare, insa o izolatie fonica perfecta veti obtine cu siguranta folosind pluta.

Simona M- postat la 01 Sep 2015, 15:16

Stiti vreun site cu pluta le preturile 37-109 lei pentru 15 m2? Eu gasesc pentru 3m2 la 109lei.

Multumesc

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri: constructii case ,

Vrei sa adaugi o intrebare?