renovat.ro

Acasa » Forum » Covorase din lana in baie - cum se pastreaza in timp? »

Covorase din lana in baie - cum se pastreaza in timp?

Are cineva in baie covorase din lana? Si daca daca imi puteti spune cum sau comportat in timp? Ma gandesc sa imi cumpar un astfel de covor pentru baia mea mica pe care o redecorez. M-am saturat de clasicele covorase de baie si as vrea altceva pentru pardoseala. Covorul va fi asezat imediat cum se iese din cabina de dus , deci va fi udat cat de cat destul de des. M-am gandit sa aleg lana pentru ca la intrarea in casa avem un covoras din lana , care cred ca are cam 3-4 ani , si care este udat des, mai ales iarna cand se intra cu zapada pe incaltaminte. Cu toate acestea s-a pastrat surprinzator de bine. Credeti ca si un covor de lana s-ar pastra bine in baie? Mai are cineva astfel de model pentru baie? Multumesc mult Multumesc

Intrebare trimisa de un cititor din - Bacau , Bacau
vezi si firme din - Bacau , Bacau

Raspunsuri si comentarii
Alexandra- postat la 07 Nov 2015, 12:23

Buna ziua, covoarele din lana pot fi folosite cu incredere si in baie. Lana fiind un material natural isi pastreaza multe dintre proprietati. Este rezistenta la apa si foarte usor de curatat sau indepartat pete. Lana este un material care respira, rezista foarte bine umiditatii si tine piept umezelii. Nu formeaza mucegai si rezista bine in timp. Din punctul meu de vedere, covoarele din lana arata din ce in ce mai bine pe timp ce "imbatranesc", deoarece ofera un aspect vintage. Cum ati spus si dumneavoastra, lana poate fi amplasata in zonele cu trafic intens in casa datorita fibrelor care nu permit impregnarea murdariei. In timp o sa vedeti ca aspectul pe care il confera acest covoras nu se poate compara cu aspectul unu covor dintr-un material sintetic.

Aniela- postat la 08 Nov 2015, 13:18

Buna,

Si eu am in ambele bai covoare din lana. De fapt sunt covoare reversibile din amestec de bumbac cu lana cu tesatura plata. Au doua fete identice si asta inseamna ca se pot intoarce cand pe o parte cand pe cealalta pentru o uzura identica in timp. Rezista bine in baie, pentru ca lana este in mod natural rezistenta la umezeala. De asemenea este foarte rezistenta la patare si se curata foarte usor. Faptul ca aceste covoare sunt rezistente la umezeala inseamna ca nu absorb foarte bine apa, asa cum face bumbacul si astfel apa mai mult se evapora si se usuca. Tocmai de aceea eu am ales amestecul de fibre de lana cu cele de bumbac si sunt foarte multumita de alegerea mea. Mai mult de atat imi pace foarte mult senzatia de caldura pe care o ofera covorasul atunci cand iesi din cada...Eu recomand acest tip de covorase pentru baie

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri: covoare , amenajari bai ,

Taguri:    baie,    covorase baie,    sfaturi,

Vrei sa adaugi o intrebare?