renovat.ro

Acasa » Forum » Cu ce distantiere trebuie pusa faianta in bucatariile restaurantelor? »

Cu ce distantiere trebuie pusa faianta in bucatariile restaurantelor?

Cu ce distantiere trebuie pusa faianta in bucatariile restaurantelor?

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 04 Mar 2015, 10:35

Regulile pentru alegerea dimensiunilor distantierelor dintre placile de faianta in bucatariile din spatiul public nu sunt stricte. In acest caz va trebui sa va ghidati dupa urmatoarele aspecte: daca placile de faianta au dimensiuni mari, se utilizeaza distantiere de 2-4 mm; in cazul in care placile de faianta au dimensiuni mici, distantierele de 1,5-2mm.

Alexandru Margescu, SC PerodiCom SRL- postat la 06 Mar 2015, 16:02

Cred ca trebuie accesata legislatia. Am executat cateva lucrari de pardosire si renovare a peretilor, in carmangerii, o fabrica de procesare a pestelui, cabinete medicale.
Normele au impus realizarea de pardoseli epoxidice, in loc de gresie, iar peretii vopsiti tot cu vopsele tip epoxidic pana la un anumit nivel.
Acest tip de pardoseala si vopsea permite o igienizare usoara, si nu da voie dezvoltarii bacteriilor, cum se intampla in rosturile gresiei sau faiantei.
Nu cunosc normele impuse de Directia pentru sanatate publica, ei fiind cei care omologheaza si controleaza aceste spatiiEi detin si normele UE. Cred ca ar trebui sa ii intrebati.
Consider ca intr-o bucatarie nu aspectul estetic conteaza sau primeaza in fata igienei alimentare.
Tel.0720088161

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?