renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cu ce pot placa in interior o camera pentru a-i da un aspect rustic?

As dori sa stiu ce se poate pune pe peretii din beton a unei camere ( in interior) ca sa ii ofere un aspect rustic (in afara de faianta ). Mentionesc ca aceasta camera are rolul unei sufragerii, are geamuri mari, termopane din lemn de cires. In trecut a fost terasa, insa prin modificarile suferite s-a transformat intr-o mica sufragerie. Va multumesc !

Intrebare trimisa de un cititor din - Sector 6 , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Pe un perete puteti placa cu travertin, placi cu dimensiuni mari, in culori de pamant (bej, ocru, crem) care va oferi un aspect rustic. Alti pereti pot fi placati cu caramida aparenta intr-o nuanta mai inchisa decat travertinul; puteti alege roscat, bej, caramiziu. O alta varianta ar putea fi utilizarea de sipci/lamele din lemn natur sau antichizat, lacuite, care au diverse nuante ale lemnului natural de provenienta. Dimensiunile lor pot fi standard 10X30cm, coloritul diferit, pot fi amplasate orizontal pe o structura de lemn care se monteaza pe peretele suport, pentru a putea fi batute in cuie. O alta varianta ar putea reprezenta aplicarea cu dibluri a placilor de parchet laminat cu aspect rustic. Pentru un efect vizual de exceptie, puteti combina caramida aparenta pe un perete, iar pe ceilalti parchet laminat sau lamele din lemn.

Coralia a scris:

1.Placi de pluta naturala-este si izolator fonic dar si termic 2.Truchi si crengi de salcim taiate la 1,5-2.0 cm (salcimul este rezistent in timp dar si la umezeala (sau lemn de tisa) 3. pietre plate de riu (se monteaza pe o plasa si se monteaza cu ceresit) 4. Brichete de caramida aparenta (de obicei recomand brute nesmaltuite pentru a putea fi usor dupa montare sa aplicati orice culoare doriti apoi se aplica LAC DE PIATRA 5. Bucati 7-8/15 cm)de piatra, travertin, marmura-dupa montare se busardeaza, apoi se aplica lac de piatra - SE POATE MONTA PARTIAL SI O GRADINA VERTICALA (se monteaza usor, se intretine usor iar efectul este garantat si nici o fintina de interior cu apa si lumina nu strica. Spor la treaba.

Irina a scris:

Buna seara,

Coralia, foarte interesante propunerile tale, in special cea cu gradina verticala si fantana de interior. Daca ai putea sa ma ajuti cu mai multe detalii despre cum as putea construi o astfel de gradina as aprecia tare mult. Ai spus ca se monteaza si se intretine usor, chiar este adevarat? Nu am vazut la nimeni acasa o astfel de gradina. O pot face singura sau trebuie sa apelez la o firma specializata? Multumesc mult

Coralia a scris:

Irina draga mea, daca vrei, poti, mai ales ca platesti mai putini bani, iar pentru intretinerea plantelor ai nevoie de apa si multa dragoste, "cuiburile" pentru plante sint mai dificil de montat, le poti cumpara de la o firma, ai nevoie de o bormasina, pamint amestecat cu turba, poti planta, flori, cactusi, ferigi, plante aromatice-menta, marar, cimbru, leustean, patrunjel fara radacina, rosmarin (preferatele mele-mai ales ca le folosesc la gatit) daca ti se pare greu sa le ingrijesti poti monta muschi si licheni uscati si tratati dar nu se compara cu plantele naturale. Exista gradini verticale de exterior sau interior, pe poti monta pe casa, garduri, pereti (prietenei mele a montat una in spatele cazii profitind de lumina naturala. Am vazut gradini verticale in curti mici, pe calcanul caselor, in living, firme, cafenele, ceainarii... efectul este magic asupra tuturor oamenilor, care trec pragul unor asemenea spatii, le citesti in ochi uimirea, bucuria - uite niste adrese sa te documentezi: w.w.w.gradiniverticale.ro; w.w.w.artagradinilor.ro: w.w.w.greenlifedesign.ro; w.w.w.greenwalls.ro; poze gradini verticale.Idei amenajare. Irina- pentru ca-ti plac lucrurile frumoase w.w.w.fototapet.ro (tapetul altfel) si inca una-w.w.w.teracote.ro w.w.w.amenajari-de-gradina.ro w.w.w.ghivece-de-gradina.ro. Exista atita frumusete in jur si atitea lucruri uimitoare-deschide ochii - Paste fericit! o primavara verde.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: amenajari interioare ,

Taguri:    stil rustic,    placaj pereti,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro