renovat.ro

Acasa » Forum » Cu ce se pot izola mai bine balcoanele pentru a ma feri de infiltratii? »

Cu ce se pot izola mai bine balcoanele pentru a ma feri de infiltratii?

Buna seara. Am si eu o intrebare, cu ce se pot izola mai bine balcoanele pt a ma feri de infiltratii si alte daune eventual ? Multi spun sa dau cu smoala si sa pun fibra de sticla si sa torn sapa peste,iar pe lateralul placii de beton a balconului sa pun polistiren. Si peste toate astea,la final,placat cu gresie..Ce ma sfatuiti ? Multumesc.

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 19 Dec 2014, 04:47

Daca balconul este din cornier, tip mai vechi, etansarea se poate face cu silicon sanitar, atat pe exterior, cat si pe interior. In timp este bine sa puneti termopan din PVC si sa faceti glafuri exterioare pe care sa le placati cu gresie de exterior.

Alexandru,SC Perodicom SRL- postat la 19 Dec 2014, 18:41

Sunt solutii diferite daca balcoanele sunt la casa sau la bloc...exista totusi un numitor comun....sunt tot balcoane.
Variantele clasice sunt cele mai bune...decopertare sapa, daca e mozaic nu se mai face, se aplica membrana termosudabila ridicata pe pereti, 10-15 cm sub tencuiala, se pune rapitz, sau placa sudata de 4 mm, si se toarna o sapa de 2,5 cm.
Peste sapa se poate monta gresie de exterior, si plinta pe peretii verticali ai balconului.
Alexandru, aduncaalex@gmail.com

Cristina- postat la 20 Dec 2014, 09:54

Stau la curte.. casa este noua, la rosu momentan,in primavara incep sa lucrez iar la ea,acum n am ce face. Deci,balcoanele sunt din beton,prelungite din placa casei,si amandoua sunt acoperite total de acoperis.. diferenta intre ele este ca,unul este ferit de vant.ploaie,zapada.iar celalalt este cam in bataia lor.. daia si am intrebat,poate ma ajuta cineva cu un raspuns,cea mai buna varianta de izolat posibila. [ va multumesc pt rasp anterioare..]

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?