renovat.ro

Acasa » Forum » Cum aleg culoarea de la covor, perdea si pernele de la canapea daca am pereti cu tapet negru? »

Cum aleg culoarea de la covor, perdea si pernele de la canapea daca am pereti cu tapet negru?

Buna ziua, Sunt f derutata...vreau sa amenajez sufrageria: tapet negru cu auriu floral..canapea negru cu bej ,parchet wengue,mobila alb negru,peretii albi. As vrea sa schimb covorul, perdeaua si pernele de la canapea si aici nu stiu ce si cum sa aleg. Ma puteti ajuta cu un sfat si sa imi spuneti cu ce s-ar potrivi mai bine. Eu mi-as dori si un argintiu insa nu sunt sigura ca se potriveste cu restul culorilor.

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 17 Mar 2015, 18:51

Perdeaua ar fi bine sa o alegeti alba, din material delicat, gen organza, in falduri bogate(latimea ferestrei si inca jumatate pentru falduri bogate). Covorul poate fi shaggy (cu fire mai lungi),oval sau dreptunghi, un model fantezist pe fond crem, cu dungi negru si alb sau negru si alb coliliu(alb murdar), dar predominanta sa fie nuanta de fond, dungile sa fie foarte subtiri, amplasate „fantezie”. Pernele de pe canapea pot fi din material brocat, fond auriu cu incastratii delicate culoare neagra; evitati florile, deoarece le aveti deja pe tapet, eventual pot fi figuri geometrice sau linii/dungi delicate. Daca nu gasiti din comert perne in nuanta potrivita, puteti realiza dvs. perne fantezie(diverse forme) imbracate in material brocat. Un material lucios auriu, chiar daca este frumos, se va scamosa in timp si va arata inestetic. Daca doriti, puteti amplasa doua perne imbracate cu materialul precizat mai sus si una in material uni, ivory.Alaturarea auriu si argintiu in aceeasi incapere nu este adecvata.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?