renovat.ro

Acasa » Forum » Cum aleg perdeaua in dormitor? »

Cum aleg perdeaua in dormitor?

Buna ziua!La un parchet si o usa bej deschis in dormitor, se potriveste o mobila alba cu un pat negru tapitat,iar unde se afla patul ,pe perete,sa pun un tapet sau o vopsea ,si in ce nuanta? In acest caz draperiile si perdeaua in ce nuanta ? Va multumesc!

poza 1
Raspunsuri si comentarii
Mihai U.- postat la 21 Jun 2014, 08:01

In acest caz, aveti deja o nuanta dominanta in incapere, generata de parchet si usi. Contrastul dintre mobila si pat este cam mare si poate deveni usor suparator (vizual) in timp. Daca nu ati achizitionat inca mobilierul, va sugerez sa alegeti o mobila maro inchis, iar patul poate avea aceeasi nuanta. Pentru pereti va sugerez sa alegeti o culoare calda, galben pai, crem sau ocru pentru a evidentia nuanta mobilierului. Perdeaua poate fi uni, alba sau culoarea untului, iar draperiile galben auriu din material lucios sau un brocat cu fond bej sau crem, cu insertii florale albe sau negre. Daca preferati mobilierul alb si patul negru, pe peretele cu patul puteti face o zugraveala stucco venetiano in nuante de portocaliu cu alb sau portocaliu cu usoare nuante de negru. Perdeaua in acest caz poate fi alba sau culoarea untului, iar draperiile pot fi bej cu alb, un material brocat, greu, care sa cada in falduri bogate. Daca doriti sa aplicati tapet, va sugerez sa alegeti tapet de matase, pe nuanta de maro cu flori, frunze sau linii albe. Acel perete va capta atentia vizual si se va evidentia in mod elegant.

Alina cojocaru- postat la 25 Jun 2014, 01:04

Buna ziua!Am achiziționat deja mobila in nuanta alb lucios ,va atașez si o poza !M-am blocat la pat pentru ca nu stiu ce nuanta sa aleg!La fel pereti nu m-am hotărāt ce culoare sa ii varuiesc si restul camerei cum sa o amenajez(lustra,draperii,perdele,noptiere)!va rog mult sa imi dați cāteva idei!Va multumesc!

Alina- postat la 25 Jun 2014, 01:08

Nu pot atașa poza !Mobila este pe tot peretele cu doua șifoniere pe margine ,ele fiind legate in mijloc de dulapul pentru tv!

Mihai U.- postat la 25 Jun 2014, 06:40

Daca mobila este pe un singur perete si are culoare deschisa, puteti alege sa amenajati dormitorul in stil clasic sau modern. Pentru stilul clasic, va sugeram patul in nuanta de maro deschis, iar perdelele pot fi albe sau crem, uni. Draperiile pot fi ivory, bej sau maro deschis, asemeni canapelei, dar din material lucios, in falduri bogate. Pentru lustra puteti alege o varianta cu unul sau doua brate, cu tija culoare inchisa sau metal cromat (argintiu) si abajurul in nuante de alb+crem sau alb mat+maro inchis. Peretii pot fi realizati in doua nuante, doi cu doi sau unul cu trei: crem si ocru sau galben pai si portocaliu cald. Covorul poate avea nuante de marouri (inchis si deschis)+crem+negru(doar de accent). Daca preferati o amenajare in stil modern, alegeti patul in nuanta de verde mar, la fel si draperiile. Perdeaua poate fi alba sau verde foarte pal, uni, din material delicat. Peretii pot fi alb cu verde mar (nuanta deschisa). Pentru covor puteti alege un model modern, cu fire lungi, cu linii sau dungi fanteziste in care sa se regaseasca nuante de verde(unul asemenea patului si draperiilor), crem sau alb si negru foarte putin, doar de accent. Pentru veioza sau lampadar puteti alege o varianta coloristica in alb si verde sau verde si crem. Lustra poate sa aiba abajurul alb, in forma fantezista(nu forma de floare). Aceeasi posibilitate de amenajare moderna o puteti realiza alegand nuante de grena. In acest caz zugraveala poate fi bej cu galben pai sau alb.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?