renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum as putea sa izolez tavanul pe interior?

Buna ziua, As avea si eu nevoie de un sfat din partea dumneavoastra...am o casa unde pe doua din camere este o terasa,casa e facuta in 1979. Una din camere are 2 pereti exteriori din care unul l-am izolat pe interior deoarece pe exterior nu m-a lasat vecina care e cam ciudata...iarna trecuta am remarcat ca in colturile camerei pe tavan se aduna stropi de apa asta cand e cald in camera,probabil se face condens. Cum as putea sa izolez tavanul pentru moment deoarece la vara oricum ma gandesc sa refac izolatia terasei dar momentan sunt alte prioritati. Va multumesc!

Intrebare trimisa de un cititor din - Tecuci , Galati
vezi si firme constructii Galati



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

O izolatie a tavanului pe interior este destul de costisitoare si nejustificata in cazul in care doriti sa izolati terasa. Momentan, aerisiti incaperea unde apare condensul si aplicati solutii antimucegai din comert in mai multe etape, ori de cate ori apare umezeala. Pentru izolatia terasei este bine sa va procurati din timp, pe rand, materialele necesare:membrana bituminoasa pentru 2 straturi(unul va fi aplicat mecanic, iar celalalt lipit peste primul);placi osb 3 de 12mm;adeziv poliuretanic; membrana autoadeziva. Cu aceste materiale veti reusi o hidroizolare si termoizolare corespunzatoare. Nu uitati sa faceti guri de evacuare a apei pluviale care sa se evacueze la distanta de minim cca.5cm de zidul casei. Nu va recomand o investitie in interior, care oricum nu va fi eficienta!

Elena V. a scris:

P.S. O alta varianta mai putin costisitoare ar fi sa stergeti tavanul/peretele unde apare umezeala, curatati cu solutie antimucegai, aplicati un strat de 2-3mm "AktivTHERM", material cu proprietati izolatoare.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: termoizolatie ,

Taguri:    condens,    izolatie terasa,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro