renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum izolez mai bine pardoseala unei camere de deasupra unui beci?

Este vorba de o camera in casa de caramida, deasupra unei beci. Tavanul beciului este din beton, ziduri de caramida. Am scos parchetul vechi din camera, si vom folosi parchet laminat. M-am gandit la doua posibilitati de izolare termica: 1. polistiren expandat 10cm pe tavanul beciului si parchet direct pe sapa. 2. polistiren extrudat de 3-6 cm intre doua straturi de sapa in camera si parchet deasupra. Solutia 2. mi se pare mai comfortabila: sapa subtire deasupra extrudatului se incalzeste si podeaua va fi mai calda. Care este solutia mai buna? Va multumesc!

Intrebare trimisa de un cititor din - Sector 1 , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
arh. Bogdan NICOLAE a scris:

Buna ziua,
Solutia cea mai eficienta este o combinatie intre cele doua variante, dupa cum urmeaza:
- izolarea tavanului de la beci cu polistiren expandat EPS de 10cm, lasat aparent sau tencuit (de preferat);
- turnarea peste sapa existenta a camerei de deasupra a unui strat de sapa autonivelanta de 1-5mm, peste care se monteaza parchetul laminat dupa specificatiile producatorului, respectiv cu polistiren extrudat XPS sau folie de polietilena.
Trebuie sa calculati cu atentie grosimea straturilor aplicate, ca pardoseala finita sa fie la acelasi nivel in toata casa.

ionescu dorina a scris:

Am casa batraneasca cu un beci ff mare sub una dintre camere si as vrea sa curat camera, am podea ff groasa din lemn, dupa zugravit cu ce as putea sa acopar podeau . Ea nu a fost nici vopsita niciodata iar cand erau prea multe pe jos camera transpira, se observa pe geamuri. Multumesc.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: termoizolatie ,

Taguri:    pardoseala peste beci,    polistiren expandat,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro