renovat.ro

Acasa » Forum » Cum izolez tavanul unei terase cu acoperis de policarbonat? »

Cum izolez tavanul unei terase cu acoperis de policarbonat?

Am construit o terasa legata de casa, scheletul este din grinzi de lemn si am acoperit-o cu policarbon. Pe timp calduros se produce efectul de sera. Este recomandat ca sub acoperis intre grinzi sa montez rigips, ce tip si care este metoda ?

Raspunsuri si comentarii
Mihai U.- postat la 24 Jun 2014, 21:46

In cazul in care montati rigips veti pierde luminozitatea oferita de acoperis. Pentru a monta placile, este necesar sa realizati cadre din lemn pe care sa le fixati cu suruburi pe structura metalica a acoperisului terasei. Daca suprafata dintre laturile ramei este foarte mare, ancorati cu inca o placa din lemn pozitionata median sau transversal oblic intre colturi opuse. Fixarea placilor de rigips, cu grosime de 2mm, poate fi realizata cu suruburi sau cu RIFIX, adeziv special pentru placi de rigips. Va sugerez sa luati in calcul si o alta varianta de ventilare. Realizati doua „ferestre” pe lateralele acoperisului cu dimensiuni potrivite care sa poata fi inchise/deschise cu rol de aeratie a spatiului. Pentru manevrare usoara se pot realiza cu sistem de culisaj pe sine, sau se rabateaza asemeni ferestrelor semideschise. Manevrarea(inchis/deschis) se poate face de jos prin doua baghete metalice. Astfel beneficiati si de lumina diurna, dar si de aeratie cand este necesar. Varianta potrivita o alegeti dvs.!

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?