renovat.ro

Acasa » Forum » Cum montez o usa glisanta la bucatarie daca pe perete am bagheta de la gresie? »

Cum montez o usa glisanta la bucatarie daca pe perete am bagheta de la gresie?

Buna ziua, Doresc sa montez o usa glisanta la bucatarie, insa pe peretele cu usa exista deja bagheta aceea de la gresie. Cum se poate monta? Multumesc, Adriana

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 28 Jul 2015, 12:30

Nu am inteles exact unde se afla bagheta de la gresie! In mod normal ar trebui sa fie montata pe pardoseala. Dar, indiferent de amplasarea acesteia, cand se monteaza usa glisanta bagheta respectiva se va ignora, deoarece sistemul de prindere si de ghidaj al usii se realizeaza special. Astfel, usa culisanta/glisanta pe langa perete se adapteaza in general spatiilor deja existente, cu peretii construiti. La aceste usi sistemul de culisare este montat pe peretele obligatoriu de beton sau un perete din rigips ramforsat cu lemn in functie de situatie. Sistemul de culisare este camuflat de o masca din acelasi material ca si foaia de usa. Elementele de fixare in acest caz sunt in numar de 3: doua pe sistemul de sus si un sistem de ghidaj cu inaltimea de 5mm care se monteaza in pardoseala in partea de jos a usii, langa perete. Foaia de usa se poate alege sau comanda special cu grosimea de 30-40 mm in functie de spatiul disponibil, in nuanta dorita.

Adriana- postat la 17 Sep 2015, 10:13

Buna ziua,
Plinta este montata pe perete nu pe parchet. Cum etansaza usa daca jos este diferenta aceea de grosime a plintei iar sus nu? Multumesc

Elena V.- postat la 17 Sep 2015, 18:11

Da, stiu cum se monteaza plinta. Idea era ca bagheta de jos sa se monteze in parchet, in fata usii de la bucatarie, usa gliseaza pe langa perete si implicit plinta cand se deschide. Nu veti reusi sa etasiezati bucataria perfect de hol atunci cand inchideti usa glisanta, deoarece conditiile nu permit. Usa se va inchide, dar nu etans, oprindu-se in bagheta verticala, la care am facut referire anterior. Daca doriti o etansiezare perfecta a bucatariei prin inchiderea perfecta a usii, va trebui sa amplasati o usa batanta, cu inchidere/deschidere clasica spre interiorul bucatariei. O alta varianta ar fi sa montati o usa exact cat permite deschiderea peretelui, dar cu rulare verticala (asemeni celor de garaj). Dar o asemenea usa, oricat de speciala ar fi, nu cred ca s-ar potrivi unei amenajari interioare.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri: gresie , usi de interior ,

Vrei sa adaugi o intrebare?