renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum placam piatra naturala peste polistiren?

Am soclul la casa imbracat in polistiren de 5 cm de 2 ani timp in care casa a stat cu soclul neterminat. Polistirenul este tencuit cu adeplast sau ceva de genul si are plasa pe el. De cate zile ne chinuim sa placam acest polistiren cu piatra naturala pentru a arata rustic dar se tot desprinde si nu face priza. Va rog sa imi dati si mie o solutie pentru a fixa cu mortar piatra pe polistiren? Se foloseste un aditiv ceva?

Intrebare trimisa de un cititor din - Constanta , Constanta
vezi si firme constructii Constanta



Raspunsuri si comentarii
paul s a scris:

salut!Normal la soclu se pune polistiren extrudat,peste polistirenul existent montezi cu spuma polistiren extrudat de 3 cm,dupa care montezi piatra cu CM 25.

Alexandru, SC Perodicom SRL a scris:

Piatra naturala pentru placat nu este faianta, sa se poata aplica in acelasi mod.
In primul rand trabuie pregatit stratul suport.
Va sfatuiesc sa aplicati bine intinsa pe soclu o plasa de rabit, fixata in conexpanduri de 6 mm, peste care aplicati un strop de ciment cu nisip.
Veti avea un strat suport si rezistent, bine fixat si foarte aderent.
Piatra naturala se fixeaza cu material de o consistenta mai mare pentru se asigura rezistenta necesara sustinerii pe masura ce se ridica placajul.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: finisaje exterioare ,

Taguri:    piatra naturala,    polistiren,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro