renovat.ro

Acasa » Forum » Cum pot amenaja un living si un dinning? »

Cum pot amenaja un living si un dinning?

Apelez si eu la experienta dvs.cu privire la decorarea livingului.Suprafata totala este de aproximativ 18mp.Este format din prima parte 10 mp care se deschide spre a doua parte sa-i spunem printr-o arcada dar f larga,parte care masoara 8 mp.( aici vine canapeaua cu televizorul) in prima incapere intentionez sa amenajez un dinning f elegant.Culorile livingului vor fi in nuante de alb, gri, negru, si probabil un pic de rosu( canapea alb cu gri, masuta alba,televizor negru cu un stand gri petrol si sistem audio negru.Masa din dinning va fi pe negru.nu pot schimba parchetul si trebuie sa gasesc o nuanta a peretilor care sa dea bine acestei combinatii.Parchetul si usa sunt de culoare natur, si nu stiu ce ar merge.Ma gandeam sa cumpar 2 carpete pe alb, una in fiecare incapere.Eventual ar merge si un tapet ???? si totusi, in ce culoare sa vopsesc peretii? As aprecia un sfat . Multumesc. Am omis sa spun ca vor fi si 2 candelabre albe.

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 19 Aug 2014, 10:03

Pentru dining incercati o combinatie de zugraveala in alb si gri (piatra) sau alb si gri (granit), doi cu doi pereti. In privinta livingului, puteti opta pentru un perete alb, pe care sa aplicati un stiker decorativ negru (elemente decorative fanteziste); un alt perete sa-l zugraviti in gri deschis, altul in gri ceva mai inchis, iar peretele din spatele canapelei fie il vopsiti in griul existent in combinatia de culori a canapelei, fie aplicati un tapet din matase, gri deschis cu elemente decorative delicate, realizate cu alb. In privinta celor doua carpete albe, sunt binevenite. Daca doriti sa adaugati o culoare rosie de impact vizual in living, aceasta poate sa se regaseasca ori in doua elemente decorative (statuiete, vaze, farfurii cu design special) fie intr-un element decorativ si un tablou abstract (in care sa fie si acea nuanta de rosu ca in elementul decorativ), incadrat in rama neagra, ce poate fi cu succes amplasat pe peretele gri mai inchis.

Cornelia- postat la 19 Aug 2014, 12:43

Buna,
Daca masa de dinning este neagra, ia scaunele tot negre, pe pereti poti alege vopsea bleu deschis, cu conditia ca ramele geamurilor sa fie tot albe. Pe jos alegi un covor pe alb. Eu am gasit set, scaune din piele neagra cu masa neagra, le-am luat de la 1mob.ro au mobila de foarte buna calitate, ca design nu mai vorbesc, au asa de multe variante ca mi-a fost greu sa ma hotarasc, dar vad ca tu stii deja ce vrei. Daca alegi pentru peretii din dinning un bleu deschis (se spune ca da senzatia de calm), atunci vei putea face usor trecerea la gri deschis din living si culorile mobilei alb, gri, negru

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?

Dezvoltarea web si seo de Flux Soft Srl