renovat.ro

Acasa » Forum » Cum pot inlocui cotul de la canalizarea blocului care s-a spart? »

Cum pot inlocui cotul de la canalizarea blocului care s-a spart?

Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: cotul de la canalizarea blocului s-a spart, am incercat schimbarea lui cu un tub flexibil, dar nu tine, altceva nu reusesc sa pun deoarece distanta de la cot este foarte mica:perete 10cm si tavan 20cm , iar tevile de scurgere sunt in beton(fixe). Dati-mi va rog o solutie. Va multumesc

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 22 Nov 2014, 11:59

In general dimensiunile coturilor si a conductelor, tevilor, etc. pentru instalatiile sanitare sunt standard. Incercati sa montati un cot din pvc cu unghiul de deschidere de 45 sau 87 grade sau incercati montarea unei ramificatii din pvc care sa incapa in spatiul respectiv. Ramificatiile au doua guri: una o montati in teava de scurgere, iar cealalta gura o acoperiti pentru a nu patrunde miros neplacut in interior. Eventual puteti mari spatiul pentru amplasarea cotului spargand putin zidul pentru a permite montajul si refaceti zona cu tencuiala, ulterior montajului. Este mai usor sa spargeti putin din tencuiala peretelui decat sa miscati tevile fixate in beton!

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?