renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum pot izola cel mai eficient podul unei case acoperite cu azbest?

Va rog sa ma ajutati sa rezolv o problema cu mentinerea caldurei in camere. Am o casa fara mansarda care este acoperita cu azbest. Peretii sunt din bca dar cu ultimele doua randuri de sus din chirpici, pe exterior izolati cu polistiren de 10cm. Podul este cu grinzi de lemn si lut. Toate tavanele din casa sunt cu rigips. Cum ar fi mai bine sa procedez? Sa dau jos rigipsul si sa izolez dupa care sa pun inapoi rigips ? Sau sa izolez podul cu vata minerala/bazaltica si folie de aluminiu. Daca ar fi sa izolez prin pod, in ce ordine pun vata si cu folia? Folia si apoi vata sau vata si apoi folia? Va rog mult sa ma ajutati pentru ca iarna oricat de mult ar merge centrala nu se incalzeste in casa. Maxim 20 de grade...

Intrebare trimisa de un cititor din - Pitesti , Arges
vezi si firme constructii Arges



Raspunsuri si comentarii
Alexandru, SC Perodicom SRL a scris:

Se pune folia spre camera si vata minerala peste.... dar trebuia inainte sa montati rigipsul sa desfaceti sipcile si lutul si sa faceti o izolatie corespunzatoate intre grinzi, dupa care sa poditi cu scandura.

Victor Tanasescu a scris:

Va recomand sa studiati varianta de izolare pe baza de spuma poliuretanica rigida.
Dar aveti grija la materialele contrafacute si solicitati documentatia aferenta(agrement tehnic ,fisa tehnica si butoaie sigilate)

dan a scris:

Salut,

Intai decoperteaza tot "tavanul" podului - pana la capriori, respective scandura.

Apoi, astupa TOATE gaurile cu spuma. Din pod, privind spre afara, sa nu se mai vada nici o raza de lumina.

Apoi, poti folosi vata mineral casherata, cu folie de Al : se monteaza cu folia SPRE interior.

SAU, poti folosi vata minerala la sul , o lasi la grosimea de 100mm , "tapetezi" tot , apoi plachezi cu ce " te tine" buzunarul. Cel mai ieftine sunt placile de gips-carton. Cele mai indicate sunt placile de OSB / 10-12mm grosime.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: termoizolatie ,

Taguri:    pod casa,    pierderi de caldura,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro