renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum pot repara crapaturile aparute in tencuiala calcio vechio de pe fatada casei?

Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat, am o casa la tara, zugravita in calcio vechio, cu var,(un amestec de bob orez cu mazare) si au aparut mici crapaturi, daca le repar, cu ce scula, ustensila sau ce o fi ea ii dau aspectul ala de bob de orez. Nu sunt atat de multe crapaturi incat sa dau jos toata zugraveala, sa dau gled din nou si apoi sa zugravesc.Va rog dati-mi o solutie. Multumesc Marina

Intrebare trimisa de un cititor din - Brasov , Brasov
vezi si firme constructii Brasov



Raspunsuri si comentarii
Alexandru, SC Perodicom SRL a scris:

Depinde de natura crapaturilor....daca provin din structura cladirii, respectiv din zidarie nu exista solutie simpla, decat curatarea tencuielii, si rezolvarea problemelor de structura.
daca fisurile sunt superficiale, se pot rezolva prin pulverizarea pe perete a unei amorse, nediluate, care vor inchide si fixa fisurile.
la 48 de ore se poate pulveriza stratul final, respectiv vopseaua lavabila.
Atentie sa nu fie huma pe perete, necesita un alt proces de aplicare

Marina a scris:

Nu crapaturile nu sunt pe fatada ci la interior si nu sunt mari , dar nici atat demici incat sa fie suficient doar acel adeziv, ele trebuie reparate cu plasa si ipsos, gled, ce-o fi el, eu interbam daca stiti vre-o scula cu care sa refac in acele portiuni, bobul de orez (calcio vechio)Multumesc

Alexandru, SC Perodicom SRL a scris:

Am inteles... Consider ca reparatia nu se poate face pe portiuni, ci pe minim un perete.
Solutia ideala este adancirea fisurilor, inchiderea lor cu glet sau ipsos de modelaj si aplicare de plasa de fibra cu glet dupa care aplicarea acelui"bob de orez"
aceasta se face cu un dispozitiv pe care il gasiti la toate magazinele cu materiale de constructii.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: finisaje exterioare ,

Taguri:    tencuiala calcio vechio,    crapaturi perete,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro