renovat.ro

Acasa » Forum » Cum pot repara o izolare proasta cu polistiren? »

Cum pot repara o izolare proasta cu polistiren?

Niste \"mesteri\" mi-au izolat acum 6 ani peretele pe interior cu polistiren lipit cu adeziv si au gletuit fara sa puna rigips, acum s-a crapat tot gletul si vopseaua lavabila ca o coaja de ou. Oriunde au lovit copii din greseala s-a facut o mica scobitura... Ce trebuie sa fac?! va multumesc!

Raspunsuri si comentarii
George I.- postat la 10 Jun 2014, 18:27

Peste polistiren aplicati placi de rigips. Pentru rosturi, unde se imbina placile cu tavanul, se pune o plasa de armare (rola cu latime de 5cm) peste care se intinde pasta de umplere „Super Rigips”. Imbinarea perfecta pe lungime a placilor se face "sanfren" adica tii cuterul la 45(grade) fata de placa si faci un sant care va fi umplut cu aceeasi pasta de umplere. Materialul folosit pentru imbinari(super rigips)este bine sa fie dat in mai multe straturi, deoarece se usuca, se strange si va ramane inestetic daca se da DOAR un strat. Peste rigips pentru finisaj, dupa uscarea perfecta, se slefuiesc zonele de imbinari unde s-a nivelat cu pasta speciala si se aplica lavabilul.

Vio- postat la 11 Jun 2014, 00:26

Va multumesc mult!

cristina- postat la 11 Jun 2014, 15:21

Construiesc acum o casa si asi vrea sa stiu cit ar costa izolatia acoperisului tip mansarda.Suprafata estimatimata aprom. 80 mp.Va multumesc

George I.- postat la 12 Jun 2014, 03:52

In privinta unei sume estimative nu va putem da detalii, deoarece costurile implica materialele folosite. Va putem preciza doar ce materiale aveti nevoie: membrana hidroizolatoare, sistem multistrat aplicat ca finisaj interior al acoperisului(eventual Adrezie), mastic bituminos pentru etansiezarea rosturilor, vata de sticla (calculati ceva mai mult decat suprafata pentru a avea de unde captusi bine peste tot acoperisul in interior), panouri din polistiren extrudat, chesoane compozite autoportante, panouri tip sandwich pentru finisaje. In functie de necasarul de materiale si pretul acestora puteti estima costurile. Este bine sa nu va „zgarciti” cu izolatia si materialele aferente, pentru a nu avea probleme peste cativa ani.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?