renovat.ro

Acasa » Forum » Cum pot sa fac sa scap de tencuire la o casa din BCA? »

Cum pot sa fac sa scap de tencuire la o casa din BCA?

Salut, am si eu o casa din bca si as vrea sa scap de tencuiala. Exterior vreau sa o izolez cu polistiren de 5 iar interior as vrea sa dau direct 2 maini de adeziv , cea dea doua cu plasa si dupa sa fac finisarea. E posibil sa am probleme la interior cu crapaturi sau altfel de probleme? Multumesc

Intrebare trimisa de un cititor din - Sector 3 , Bucuresti
vezi si firme din - Sector 3 , Bucuresti

Raspunsuri si comentarii
Nicolae- postat la 14 Oct 2015, 05:46

Pentru interior este buna varianta aleasa, cu conditia ca in timp sa nu apara infiltratii de apa sau umezeala. Va trebui sa asteptati uscarea perfecta a gletului dupa aplicarea acestuia peste plasa de constructie. Camerele vor trebui frecvent aerisite, indiferent de anotimp. In privinta exteriorului, poate ar fi bine sa faceti izolarea cu polistiren de 10 cm pentru a avea si confort termic. Amenajarea exterioara oricum implica si alte materiale necesare finisajului, astfel incat suprafata sa devina impermeabila.

Alexandru Margescu- postat la 24 Oct 2015, 08:56

Tencuiala are rolul de a corecta abaterile de planeitate si respectiv de verticalitate ale peretilor, inerente si in anumite limite admise.
Ceea ce vreti sa faceti dumneavoastra nu mi se pare potrivit din doua motive: nu asigura o calitate buna a peretilor. si presupune sunt convins si costuri suplimentare.
Nu va sfatuiesc sa sa facesti asa cum v-ati propus.
Daca nu doriti sa tencuiti puteti placa peretii cu rigips, a aprut in magazine rigips pe care este aplicat, polistiren de 2 cm.
ieftin, usor de aplicat, eficient.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri: constructii case , bca ,

Taguri:    tencuiala,    bca,    izolatie exterioara,

Vrei sa adaugi o intrebare?